Informatiebord Lange Jaap Maarten Noot Een goed jaar geleden werd de his torische vereniging benaderd door de vereniging Huisduiner Belang, met de vraag of de HHV bereid was om allerlei wetenswaardighe den over de Lange Jaap op papier te zetten. Zij wilden namelijk een groot weerbestendig bord met al deze gegevens, bij de Huisduiner vuurtoren plaatsen, zodat toeris ten voortaan beter zouden worden geïnformeerd. De toren is zowel een belangrijk baken voor de scheepvaart als een baken voor de Jutter. Ook in deze tijd van GPS en elektronische zee kaarten is de vuurtoren van belang voor de scheepvaart. Want wat moet je als alle apparatuur uitvalt? Dan heb je nog altijd de 4 stralen in de 20 seconden van de Lange Jaap om op te navigeren. Rijkswaterstaat meende eind jaren negentig dat alle vuurto rens wel weg konden, want er was immers GPS. De overheid heeft wel meer gekke ideeën en gelukkig werd dit onzalige plan ergens onder in een diepe la gestopt. Ook voor Jutters is de toren van belang, want al zijn ze maar een paar dagen de stad uit geweest dan nog slaken velen een zucht van verlichting als ze de vuurtoren weer gewaar wor den. We zijn weer thuis! Ongetwijfeld zijn er nog wel een aan tal onder u die vroeger bovenop de vuurtoren hebben gestaan. Een bele venis om nooit meer te vergeten. De vuurtoren is echter al jarenlang niet meer toegankelijk voor het publiek, vanwege de vermeende onveiligheid. Begrijpelijk is echter wel dat de overheid geen zin heeft om de verantwoording op zich te nemen als iemand onderweg op de lange steile trap richting het lichthuis iets zou overkomen. De gemakkelijkste oplos sing voor diezelfde overheid was dan ook gewoon de toren te sluiten voor publiek. Maar waarom kunnen de vuurtorens in andere plaatsen wel open voor bezichtiging en kan dat in Den Helder niet? Is dat de ambtenarencultuur? Huisduiner Belang besloot zich daar niet zomaar bij neer te leggen. De Huisduiner vereniging heeft, na lang onderhandelen, er voor gezorgd dat je nu weer om de toren heen kan lopen en aan kan raken. Tevens kan men even gaan zitten op een van de twee door hen geplaatste picknick bankjes. Het streven van deze vereni ging is echter om de vuurtoren toch weer open te krijgen voor het publiek. Eerst maar eens proberen of men in de toren op de begane grond rond mag kijken. Elke keer een stapje ver der totdat wellicht in de toekomst de top van de toren is bereikt. Op vrijdagmiddag 26 september mocht ik samen met Jan Roelofsen het prachtige weersbestendige bord onthullen. 7

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 7