elders kunnen, mogen wij ook zal de familie Klein gedacht hebben. Daar maakte Kersje Visser dus korte metten mee door de broers het ene na het andere lucratieve baantje te ontnemen. Ook anderszins was Visser aan wezig. Zo vloerde hij eigenhandig een weerspannige en diefachtige marineman en maakte hij zich er sterk voor dat bergers van scheeps wrakken hun deel van de opbrengst daadwerkelijk uitbetaald kregen. En dan was er ook nog de dominee die klaagde over het gedrag van een oud-katholieke priester. Die zou zomaar in misgewaad over straat gaan. Naar later bleek zoog de dominee dit verhaal eenvoudig weg uit zijn duim en de hervormde Kersje Visser peperde dit de pre dikant stevig in. Het werkelijke verhaal was dat de priester een volle kerk trok, terwijl de dominee tegen lege kerkbanken stond te preken. De predikant was gewoon een jaloers mannetje. En zo valt er nog heel veel meer in Husidina te beleven. Duinkerker kapers in wier handen je beter maar niet kon vallen, verhalen over liefde, hou en trouw, moord, doodslag, het ophangen van muiters en over fraude en bedrog. Husidina als his torische doos van Pandora waarvan u als lezer het deksel verder mag oplichten. Let wel: alleen geschikt voor een sterke maag en stalen zenuwen! Legertje vrijwilligers Al met al werkte Bremer zon drie jaar aan Husidina, waarbij hij geas sisteerd werd door een legertje actieve leden van de Helderse Historische Vereniging. Ze zochten de illustraties bij elkaar, plattegronden, land- en zeekaarten, portretten enzovoorts. Ze lazen mee, corrigeerden, legden contacten en zorgden voor sponsors. Dit laatste was wel even wennen voor Bremer. Sponsors? Dat had hij als auteur van tientallen boeken nog nooit meegemaakt. "Maar, zo is me duidelijk gemaakt, het moest wel om de prijs van het boek voor een breed publiek betaalbaar te houden." De medewerkers bezorgden ook de bijlagen bij Husidina met onder andere naamlijsten van schouten, bal juws, chirurgijns en vroedvrouwen. Bijzonder is de lijst van omgekomen zeelieden van 1685 tot 1799. "Als ik de hulp vanuit de HHV niet had gehad, dan was het boek nóg niet klaar geweest", stelt Bremer lachend vast. "Enfin, ze mogen zeetong bij me komen eten. Man, ik ga er zoveel bak ken dat ze er bij zullen neervallen." Husidina, ISBN 978 90 6455 7613, is verkrijgbaar bij de vereniging (Dick Makelaar) voor 25,-- ex. verzend kosten. Niet-leden betalen 27,50. Ook te koop bij de Bruna winkels in Den Helder. Kaart van Huisduinen en Den Helder uit 1799. 6 tt( fS tlt tM S

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 6