Duizend jaar Huisduinen in 55 verhalen Historicus Jan Bremer pakt breed uit met Husidina Ruud Claessen Een onstuimige dag in oktober. Regen slaat tegen het keukenraam van de stolpboerderij die Jan Bre mer bewoont. De radio geeft een bult wind op. Hopelijk houdt het tempeest zich een beetje gedeisd. We maken ons vrolijk over dit vergeten woord voor storm. Bij een dampende kop koffie komt het gesprek op Husidina, Bre- mers nieuwste boek waarin hij de geschiedenis beschrijft van Huis duinen tot 1814. Was er een speciale reden om het boek uit te geven? "Eigenlijk was het de bedoeling dat Husidina in 2013 zou uitkomen bij het 25-jarig bestaan van de Helderse Historische Vereniging. Maar dat heb ik niet gehaald", vertelt Bremer, "omdat het boek rond 400 jaar Wie- ringerwaard er tussendoor kwam. Hierdoor raakte ik voor de HHV ach terop met schrijven." Een bijkomende reden was dat Bremer er even geen zin in had om wèèr voluit te moeten gaan voor wèèr een jubileumboek. "Want zoiets schrijf je niet in één pennenstreek, dat gaat met horten en stoten, kost tijd en veel energie." Gelukkig was er Toen de Visbuurt nog geen Pilo heette van Gerrit den Ouden dat de HHV vorig jaar uitbracht als jubileumuitgave. Jan Bremer was er blij mee, want het bood hem de gele genheid om in een normaal tempo aan Husidina te werken. Vorige maand verscheen het tijdens de jaar vergadering van de HHV in Fort Kijkduin. Enthousiasme alom, want Husidina is een joekel van een boek: dik driehonderd pagina's boordevol Huisduiner en Helderse geschiedenis, voorzien van honderden illustraties en een handvol interessante bij lagen. Even over de titel: Husidina is de stokoude benaming voor het huidige Huisduinen en volgens taalkundigen zou de naam terug kunnen gaan tot de vierde eeuw. Maar dat is speculatief. Zeker is wel dat Husidina genoemd wordt op een elfde-eeuwse goederen lijst. Het betreft een opsomming die verwijst naar een document uit de negende eeuw, de tijd van de Vikingen. Ook archeologi sche bodemvondsten wijzen op bewoning van Huisduinen in het eerste millennium. Jan Bremer: "Ik ben een verhalend historicus. Zo kent men mij, dat wil ik zijn en zo schrijf ik ook." Mooie combinatie Husidina is opgedragen aan de in 1997 overleden historisch-geograaf Henk Schoorl, auteur van onder meer het standaardwerk Zeshonderd jaar water en land. Waarom Henk Schoorl? Bremer, die zelf doctorandus is in de sociale geografie: "Hij was mijn grote vriend en een fenomenaal onderzoe ker. Als ik iets niet wist, dan wist Henk het wel. Hij was mijn vraagbaak. En we vulden elkaar perfect aan. Hij ontdekte onnoemelijk veel interessante zaken in archieven, maar was niet zo'n schrij ver. Ik wel. Mooie combinatie toch?" Schoorl en Bremer trokken bijna der tig jaar met elkaar op en samen schre ven ze een aantal boeken, waaronder Volk aan het Marsdiep en Varensgasten en ander Volk. Bok op Jasper Hoe bent u te werk gegaan voor Husi dina? Vanuit een specifieke probleem stelling of overzag u uw boekenkast en dacht u van 'kom laat ik alles eens bundelen?' "Probleemstelling? Probleemstel ling?", mompelt Bremer ietwat geër gerd wegkijkend. Met een zucht: "Ik ben een verhalend historicus. Zo kent men mij, dat wil ik zijn en zo schrijf ik ook. Goed, ik spring van de bok op Jasper, ik ben associatief. En de opzet van Husidina is daarnaar: het is een verhalenbundel, waarvoor ik eigen werk geplunderd heb. Nee, nee, geen zelfplagiaat, wel hergebruik en ik ver wijs steeds keurig naar de bron waar uit ik put. Verder is Husidina geba seerd op door anderen geschreven historische literatuur en aangereikte archiefbronnen, waar ik vanzelfspre kend ook naar verwijs." Bremer mag - zoals hij het op zijn West-Fries zegt - van de bok op Jasper springen, hij plaatst de Huisduiner verhalen wel steevast in een ruim historisch raamwerk: de Vikingen en de Hoekse en Kabeljauwse twisten komen voorbij. Verder het ontstaan van de Republiek, de Opstand, de Reformatie, de Gouden Eeuw, de Engelse zeeoorlogen enzovoorts. De auteur koos voor deze aanpak omdat de historische bronnen van 3

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 3