stapte hij over naar Marineluchtvaart dienst en belandde op De Kooy. De eerste vlucht met zijn militaire brevet eindigde in een noodlanding op Mar ken. Hij trouwde met M.L.B. Wilbers uit Nijmegen en woonde met haar aan de Hoofdgracht op de nummers 9 en 72 in Den Helder. Hun huwelijk bleef kinderloos. In mei 1931 werd Coppers overgeplaatst naar Soerabaja. L.A.H. Rombeek (Step), geboren in 1905 in Zaltbommel, was opgeleid als vlieger voor de militaire luchtvaart, maar besloot na zijn officiersexa men over te stappen naar de Marine Luchtvaart Dienst. Hij kreeg het Bronzen Kruis voor 'moedig optre den' tijdens de Tweede Wereldoorlog. Van 1942 tot 1945 hielden de Duitsers hem krijgsgevangen. Na de oorlog werd hij belast met de wederopbouw van de Marine Luchtvaart Dienst. Hij overleed in 1956. Luitenant ter zee derde klasse A.N. baron de Vos van Steenwijk (21) behoorde tot de gegijzelden en raakte gewond door de bom. Hij werd wereldnieuws doordat een verslag gever van het persbureau Aneta zijn ervaringen publiceerde. Een van de officieren, meldde hij, had onder de druk van doodsbedreigingen aan de muiters het erewoord gegeven, dat zij geen gewapend verzet zouden plegen. 'Toppunt, althans voor een officier', schrijft vlootaalmoezenier in zijn dagboek. 'Michiel de Ruyter siddert van woede in zijn graf.' De Vos van Steenwijk eindigde zijn carrière bij de marine als Commandant Zeemacht (1960 tot 1964). Hij overleed in 1996. Willem van Prooijen, geboren in Vlis- singen, verhuisde op zijn zevende naar Den Helder, waar zijn (stief)vader bij de marine werkte. Hij begon zijn carrière als stuurman bij de koopvaar dij, maar stapte in 1927 over naar de marine, die vliegers zocht. Hij trouwde met Cornelia Hol, een buurmeisje uit de Wilhelminastraat. In 1929 werd hij uitgezonden naar Nederlands-Indië. Daar klom hij op tot commandant van het marinevliegkamp Tandjong Priok. Tijdens de oorlog was hij op Ceylon commandant Marineluchtvaartdienst Oost en commandant van het RAF 321 Dutch squadron. In 1948 volgde zijn benoeming tot leraar Vliegtuigkennis en Maritieme Visie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine. Na zijn pen sionering in 1954 werkte hij tien jaar voor de dienst Bescherming Bevolking in Den Helder als (plaatsvervangend) hoofd. Dochter Corrie beschreef de levens geschiedenis van haar vader in het onlangs verschenen boek 'Een sterk mens'. Zij ruimt daarbij veel plaats in voor de dagboekaantekeningen van Van Prooijen tijdens de Tweede Wereldoorlog in Ceylon. Een bij zonder egodocument, omdat het een zeer intiem inkijkje geeft in het leven van een marineman. Het dagboek is geschreven als een persoonlijke en openhartige brief aan zijn vrouw, die met dochter Corrie in een Jappenkamp gevangen zat. Het boek is door de auteur in eigen beheer uitgegeven. Het is verkrijgbaar via corrierf@xs4all.nl. Prijs: 25 euro exclusief verzendkosten. Bronnen: Historische kranten: http://kranten. delpher.nl/; 'De muiterij op De Zeven Provinciën', dr. J.C.Blom; 'Een sterk mens: Willem van Prooijen 1898-1978', Corrie Reinders Folmer-van Prooijen; 'Het jongensboek achter Step Rombeek', Vanessa Strijbosch in Van Boord, het kwartaalblad voor oud-medewerkers van de Koninklijke Marine, januari 2009'Herinneringen van Jhr.Mr. B.C. de Jonge', B.C. de Jonge en S.L. van der Wal; 'Een ander licht - een ander oordeel', ir. J. W. Albarda; 'Dan liever de lucht in', Jhr. P.J. Elias; '90 Jaar Marineluchtvaartdienst', Peter Korbee; 'Schepen van gewelt', Anselm van der Peet en Annette de Wit. Testvlieger Coppers werd met militaire eer begraven. 27

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 27