'Deze verkeerde opvatting van zijn rapport heeft den officier-vlieger allerlei ernstige onaangenaamheden gegeven, volkomen onverdiend dus, eerst later werd de juistheid van zijn opvatting erkend.' Arrest Drie dagen na deze publicatie bericht De Indische Courant: 'Heden verna men wij, dat de marine-autoriteiten den heer Coppers van boord hebben doen gaan en maatregelen namen tot zijn isoleering. Van de zijden der Marine waren hieromtrent geen inlichtingen voor de pers te verkrijgen, doch er zijn voldoende aanwijzingen om aan te nemen, dat er inderdaad bizondere maatregelen tegen dezen officier-vlieger werden genomen. Op welke gronden, blijft vooralsnog in het duister.' Op 29 februari meldt de krant: 'Wij ontvingen de informatie, dat aan den officier-vlieger 2e klas, den heer Th.H.J. Coppers, een arrest van vier dagen werd opgelegd, hetgeen dan verband zou houden met het ons ver leende interview over de bom op „De Zeven Provinciën".' Deze strafmaatregel ontlokt hoofd redacteur W.G.N. de Keizer van De Locomotief een bijtend commentaar: 'Toen de bom viel, voer het mui- terschip al dagen lang rond, Indië belachelijk makend voor het oog der wereld. De geheele muiterij was een apotheose van wanbeheer, van geestes- bederf, van défaitisme en gebrek aan discipline. Niemand ontkent dit; ten overvloede hebben de rechtszaken het bewezen, hoe door en door bedorven de marine-verhoudingen waren.' .Die bom heeft niet alleen aan de muiterij met één klap een einde gemaakt. Neen. Die bom: dat was gezagsherstel op de geheele vloot..en aan den wal.' 'Maar schrijnend blijft dit: De man, een der weinigen onder de jongere officieren, die wél een daad aan durfde; De man die geheel Indië met die daad een onschatbaren dienst bewees; Die man kreeg in de Marine lof noch dank, hij verklaart dat men hem het leven ondraaglijk maakt en hij verlaat maar liever den vloot - dienst...En om hem voor die mede- deelingen te straffen, laat men dezen officier nog gauw even de vernedering ondergaan door hem van boord te halen, zijn boot te doen missen en hem "vier dagen" te laten opknappen. Dit is dan het afscheid van Indië, het afscheid van onze Vloot, het afscheid van den Landsdienst, dat bereid wordt aan: den man die den moed had. Een pijnlijk, beschamend en miserabel slot.' Onverdiend Gouverneur-generaal jhr. De Jonge schrijft later in zijn 'Herinneringen' over Coppers: 'Hoewel geheel ten onrechte schijnt de officier-vlieger Coppers, die de bom had geworpen, daarvan nadeel ondervonden te hebben. Hij kreeg het idee, dat men De stippellijn links geeft de route aan van De Zeven Provinciën. Het Java-eskader naderde van rechts om het schip met de muiters bij de ingang van de Straat van Soenda te overmeesteren. (Collectie Jan Klootwijk) 24

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 24