Courant het antwoord van de minis ter en dat klinkt nu geheel anders: 'Toen door het afslaan van motoren en noodlanding van andere vliegtui gen de bommenwerpende officier de order tot uitvoering van de instructie moest overnemen, meende hij, dat er tegenspraak bestond tusschen de instructies en de latere order, dat de 'Z.P.' (De Zeven Provinciën) als vijand te beschouwen was, daar in het laatste geval een waarschuwingsbom onge bruikelijk is. Daar door het uitvallen der anderen alle communicatie-onder- houd, instructie-uitvoering en somma- tiesein-opstelling op hem rustten, was er geen tijd langer te overwegen en gaf hij den voorrang aan de laatste order.' 'Toen de 'Z.P.' geen gevolg gaf aan de sommatie, wierp hij zijn bom, richt punt tien meter voor den boeg, met de bedoeling de 'Z.P.' ter hoogte van de brug te treffen. De aangeving in de mededeelingen 'richtpunt 10 meter voor den boeg' was oorzaak van de overtuiging van minister en com mandant Zeemacht, dat de bom was bedoeld als waarschuwingsbom.' 'De minister zegt, dat hij in verband met de laatste order 'den gedach- tengang van den officier begrijpt, die door de omstandigheden was geplaatst voor de taak, een muitend schip tot overgave te brengen.' Onaangename nasleep Op 25 februari 1936 kondigt De Indi sche Courant het vertrek van Cop pers aan. Op de valreep heeft zij een interview met hem. 'De heer Coppers heeft van jongs af gediend, omdat de militaire loopbaan hem trok: op 16-jarigen leeftijd kon hij aan zijn verlangen voldoen door bij het voor oefeningsinstituut van den bizonder vrijwilligen landstorm te gaan en toen hij vrijkwam van dienst, verzocht hij toestemming voor de officiersoplei ding, hetgeen hem werd toegestaan. Daarna ging hij naar Soesterberg en vervolgens kwam hij als officier-vlie ger bij de Marine.' 'Hij heeft thans als gevolg van het vele In 1926 bevond de Dll, de Dornier Walvliegboot van waaruit de bom is afgeworpen, zich in rustiger vaarwater, namelijk de haven van Nieuwe Diep. Links fort Harssens. onaangename door hem als nasleep van het geval der „Zeven" ondervon den, ontslag aangevraagd, hetgeen hem werd verleend. Donderdag gaat Een politieke spotprent van Albert Hahn met op de bom een afbeelding van mr.dr. L.N. Deckers, die als minister van Defensie verantwoordelijk was voor het bombarderen van hetpantserdekschip. (De Notenkraker 18 februari en 13 mei 1933) hij, met zijn echtgenoote met Euro- peesch verlof en zal hij den Marine voorgoed den rug toekeeren.' Het interview gaat in op de toedracht van de bom op "De Zeven Provin ciën". Moest het een waarschuwings bom zijn of een treffer? 'Coppers wist, dat om 7 uur 's morgens de Krijgswet van kracht was geworden en dat 'De Zeven Provinciën' als 'vijand' werd beschouwd. Hij gaf er zich rekenschap van, wat hiervan de consequenties waren, zowel voor het nu vijandelijke pantserschip, als voor de Marine krijgsmacht, welke 'De Zeven Provin ciën' achtervolgde.' 'Op grond van dit alles besloot hij de bom zoodanig te richten, dat deze het schip moest treffen. 'Hij heeft aan de Marine-autoriteiten een rapport moeten opmaken en daarin heeft hij den gang van zaken aangegeven, aan de hand van de zuiver zakelijke gegevens, speciaal wat betreft het richten; iedereen die deskundig op de hoogte was, kon z.i. daarin lezen, dat de bom opzettelijk op 'De Zeven Provinciën' gericht was. 'Nu heeft men echter bij de Marine dit rapport verkeerd gelezen, alsof nl. gericht was zoodanig vóór het schip, dat dit niet zou worden getroffen, maar dat was niet in overeenstem ming met de gegevens van den offi cier-vlieger. mgmm 23

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 23