Dito Een nieuwe Cornells Maarten Noot terman zouden we nu zeggen. Ook Cornelis werd al op jonge leeftijd vlet- terman. De Helderse haven was in de eerste helft van de 19e eeuw enorm in opkomst, dus voor vletterlui was er wel werk. Ze moesten daarbij roeiend met de vlet naar zee tot soms wel aan Petten toe, wat een behoorlijk zware klus was. Maar hoe eerder je aan boord van een binnenkomend schip was hoe beter je verzekerd was van werk. Dat werk aan boord bestond uit hand- en spandiensten verlenen en het aanmeren van de schepen, waarbij de zware trossen naar de wal gebracht moesten worden, maar verder ook uit werkzaamheden in het ruim voor het laden en lossen. Cornelis Dito, 'de held in stormge vaar', was namelijk oorspronkelijk een Texelaar, geboren in Oudeschild. Wanneer dat nu was, daar verschil len de autoriteiten van mening over. De enige juiste datum is die van de akte van geboorte te Texel en dat is 9 juli 1830. Na de verhuizing naar Den Helder is daar door een vergis sing in de gemeentelijke boeken 9 juli 1829 genoteerd. De familie wist het blijkbaar ook niet zo goed meer en dus kwam er op zijn grafsteen 9 juli 1831 te staan. In de geboorteaangiftes van zijn tien kinderen deed Cornelis Dito zelf ook maar een gooi naar zijn leeftijd, waardoor zijn geboortejaar in die aangiftes ook varieerde van 1830 Op 20 september van dit jaar werd in Oudeschild de nieuwe redding boot "Cornelis Dito" gedoopt. De nieuwe aluminium reddingboot van KNRM Texel is van het type Nicolaas II, 9 meter lang en uit gerust met twee waterjets. Zij is betaald uit de nalatenschap van Joop Hillen, voormalig kapitein en nazaat van Cornelis Dito. De nieuwe boot is een stuk groter en sterker dan de oude RIB, de "Fran- cine Kroesen". Een Texelse reddingboot met de naam van een Helderse redder, hoe zit dat? tot 1832. Het enige duidelijke is zijn overlij densdatum: 19 februari 1886. Vader Volkert Dito bezat een tjalk, waarmee hij vanuit Texel op Friesland voer. Maar op een kwade dag raakte deze tjalk in de haven van Oude schild lek en zonk met lading en al, waardoor Dito werd geruïneerd. Hierop besloot hij met zijn gezin werk te zoeken in Den Helder. Hij werd sloeperman; vlet- Cornelis Dito. (Collectie: Nationaal Reddingmuseum Dorus Rijkers) Cornelis trouwde in april 1852 met de uit Hoorn afkomstige Diederica van Riel en betrok een woning in de Oude Helder. Het werd tijd ook want al in september 1852 werd hun eerste kind Johanna geboren. Helaas stierf zij al na vijf weken. Er volgden nog negen kinderen, waarvan ook een zoon niet ouder werd dan twee jaar. Dito verrichte zijn eerste heldenda den al op jonge leeftijd, want enige maanden voor hij trouwde, strandde in januari 1852 het kofschip "Gezina Jantina", geladen met raapzaad, ter hoogte van Falga, even ten zuiden van Huisduinen. Met de roeireddingboot werd getracht de bemanning te red den, maar na drie mislukte pogingen moest men dit opgeven. Cornelis Dito echter, wilde niet opgeven en zwom vervolgens met een lijn naar het schip, nota bene midden in de winter met een watertemperatuur van waarschijnlijk 6° C. of lager. Hij haalde het ook nog en met behulp van deze lijn werd de bemanning alsnog gered. Zelf kwam Dito als laatste aan 16

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 16