wordt echter met één e geschreven, omdat die inwoner uit Dokkum niet de rechten had om de echte naam Berenburg te gebruiken. Dat bleek namelijk de beschermde naam van de echte schenker: Hendrik Beerenburg. De Amsterdamse kruidenmenger Hendrik Beerenburg staat aan de wieg van het bitter. Beerenburg ontstond omstreeks 1720 aan de Amsterdamse Stroomarkt in de buurt van de Haar lemmersluis in de Jordaan. Via Friese beurtschippers kwam het drankje in de negentiende eeuw in Friesland terecht. In hun skütsjes voeren de Friezen destijds heen en weer tussen de Bollen streek en de Friese meren. Onderweg kwamen ze dan langs Amsterdam. Daar werd meestal gestopt bij de sluis om bij Beerenburg een kruidenpakketje te kopen. Stroomarkt in Amsterdam? Stroo markt, zo had toch eigenlijk de Vis markt in Den Helder moeten heten. De volksnaam van het thans oudste gedeelte van Den Helder, van het latere Nieuwstad, was toch ooit Stroo- dorp. In 2010 bleek die geschiedenis van Nieuwstad, van dat Stroodorp bijna vergeten. Het bleek toen immers geen 150, maar 200 jaar Visbuurt te zijn. Maar waarom toch die Beerenberg? Zou genealogisch onderzoek, ons verborgen verleden, een antwoord kunnen geven? Ik stam af van, en ben vernoemd naar mijn opa Jacobus Johannes Snel (1879-1971). Opa Snel was chef machinist van het pompstation op Huisduinen. Vrijwel vanaf het begin (1930) was hij jarenlang secretaris van de Vereniging Huisduiner Belang. Mijn oudste broer en zus zijn in de 2e wereldoorlog in de toenmalige dienst woning in dat prachtige duin(water) gebied geboren. Ik ben pas na zijn pensionering geboren. Maar dat prachtige duingebied en de Vereni ging Huisduiner Belang kreeg ik wel met zijn paplepel in. Zou het daarom in de jaren 70 van de vorige eeuw bij mij de 'Belangenvereniging Visbuurt' zijn geworden? In ieder geval was ook opa Snel volgens mij wel een echte 'dwarskop'. Mijn neef, J.A.A. (Hans) Snel (1940- 2005) heeft jarenlang onderzoek naar onze voorouders gedaan. Zijn onder zoek bleek gelukkig als boek veilig in het archief van de Genealogische Vereniging (HHV) opgeborgen te zijn. Daarmee werd het belang van de HHV voor mij plotseling weer opnieuw heel duidelijk. Over opa Snel vertelt hij onder andere: Opa wilde na dolle dinsdag (19-09-1944, na de aanval op Arn hem) geen 'urgentie - verklaring' (voor een verbod op staking, sabotage, e.d.) ondertekenen. Daarom mocht hij zijn werk niet voortzetten. Hij moest ver huizen. Hij voegt daar over mijn ouders aan toe: Oom Dorus weigerde de Duits gezinde overheid de woonplaats van opa te noemen. Hij moest daarom Den Helder verlaten en was zijn afzetmo gelijkheden van kruideniersartikelen kwijt. Zo ontdek je als (klein)kind een ver haal van je (groot)ouders. Maar de stamboom van Hans gaat veel verder terug. Daarmee ook mijn verdere ver dwaling'. De Snellen in Den Helder blijken van oorsprong uit West Friesland te komen. Zeker is voorouder Cor nells Jacobsz Snel (1693 - 1733) uit Grootebroek. Zijn vader was Jacob Cornelisse (1660 - 1696) uit Groote broek. Dan slaat de onzekerheid toe. De vader van Jacob was uiteraard Cornelis, maar is dat de Cornelis die in c.a. 1630 gebo ren was? Het blijkt redelijk te onder bouwen, maar 100% zeker? Genea logisch: 'zeer waarschijnlijk'. Maar als het echt klopt dan is de opa van Jacob Cornelisse wel Outger Jacobsz (1593 - 1634) uit Grootebroek. Outger Jacobsz uit Grootebroek De Hollandse walvisvaarders bouwden in de 17e eeuw verscheidene traanko- kerijen en andere gebouwen op het vul kaaneiland ]an Mayen. Op het hoog tepunt van de walvisvangst bevonden zich er in de zomer meer dan 1000 mensen. Er werden fortificaties aange legd om plunderingen te voorkomen. In 1633 voer Michiel Adriaenszoon de Ruyter als stuurman op de "Groene Leeuw" onder kapitein Jochem Jansen uit Vlissingen in 21 dagen naar het eiland. Er werden dat seizoen ongeveer 25 walvissen gevangen. Kermis op Huisduinen. Opa Snel in het midden met hoed. Rechts staat Chef Kreuger en links schuift ook Dick van Loon in beeld. 13 PEDS0I

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 13