Ver Dwalen Ko Minneboo Inleiding Wie of wat vormt, of veel lichter, prikkelt een mens? Meestal blijven wij het antwoord schuldig. Maar diep in ons hart blijken vaak zaken te zijn opgeslagen die onbewust invloed hebben op ons doen en laten. Dat kunnen gebeurtenis sen, verhalen, emoties zijn, maar kan ook gewoon studie in en van dat verleden zijn. Het gaat dan bijvoorbeeld om kennis van de natuur, geologie, geschiedenis, de historie. De Helderse Historische Vereniging (HHV) probeert de geschiedenis van (de burgers van) Den Helder te bewa ren, te ontsluiten en bekend te maken. Het hoort daarbij niet alleen om de verhalen, de gebeurtenissen te gaan. Wij horen immers van onze geschie denis te leren. Hoewel, 'de geschie denis herhaalt zich' is ook niet voor niets een bekend gezegde. In 'Levend Verleden' bestond de rubriek Hedendaagse Historische Voorvallen (HHV). Die rubriek bestaat niet meer. Geprikkeld door onze geweldige verhalenverteller Jan Bremer, en met de ervaring van het samen met Marinus Vermooten geschreven boek 'De Visbuurt in Den Helder' wil ik de uitdaging aangaan voor een iets anders getinte rubriek: Helders Historisch Ver dwalen. (HHV) Een extra zetje gaf de oorlog en de ramp van deze zomer mij. Als voor zitter 'van het bestuur' schrijven behoort over de vereniging te gaan. Actuele gebeurtenissen die gespie geld kunnen worden aan zaken in het verleden horen daar eigenlijk niet bij. Toch vond ik dat ik 'Zomer 2014, 1914,1814' na het neerschieten van de MH 17 moest en ook mocht schrij ven. 'Van het bestuur' moest maar een kwartaal wachten. Maar dat kan natuurlijk geen gewoonte worden. Dus daarom deze nieuwe uitdaging als kolomschrijver. De uitdaging, een nieuwe rubriek: Ver Dwalen. Van Dale geeft een aantal verklarin gen. Mij spreken wel aan: Dwalen: van het een op het ander sprin gen, weiden ongemerkt, langs omwegen zich ergens heen begeven zich vergissen Verdwalen: de weg niet meer weten van zijn plaats raken ergens niet meer uit kunnen komen Ik denk dat het wel bij mij past. Actu ele zaken koppelen met iets uit het verleden van Den Helder. En als het aanleiding geeft tot kritiek, verwondering, twijfel en/of vragen, dan heb ik mijn doel bereikt. Onbewust wordt bewust, en historie gaat leven. Ver Dwalen I Het Nederlandse marineschip de Zr. Ms. Zeeland is na drie dagen varen vanuit thuishaven Den Helder aangekomen bij het vulkaaneiland ]an Mayen in de Noordelijke IJszee. Aan boord zijn mariniers en weten schappers. De wetenschappers gaan archeologisch en biologisch onderzoek doen. De mariniers gaan de bijna drieduizend meter hoge vulkaanberg gebruiken om te ervaren hoe het is om te werken onder extreme omstandig heden. Naar Jan Mayen met haar vulkaan- berg om te werken onder extreme omstandigheden. Overdrijven blijft leuk. Bijna 3000, zoals in de aanhef vermeld, is toch wat anders dan iets meer dan 2000 meter. Die berg is toch de Beeren- berg? De Beerenberg, de meest noordelijke actieve vulkaan met een hoogte van 2277 meter. Een vulkaan die in 1985 voor het laatst actief was. Ja toch? Een bekende firma in Friesland had jarenlang een berg op de achtergrond bij mijn drankje voor winterse avon den: Berenburg. Dat plaatje op de fles onderzocht ik al vele jaren geleden. Waar kwam die Friese berg toch vandaan? Het leek mij zo leuk, een drankje om door te warmen met een mooi historisch verhaal bij die berg achtergrond. Maar toen ik die firma indertijd naar oorsprong en verleden van het plaatje vroeg bleef haar ant woord uit. Het kenmerkende etiket is zelfs daarna van de fles verdwenen. Verder onderzoek leerde mij toen wel het volgende. De drank was een Friese kruidenbitter die vermoedelijk in 1860 was bedacht door een inwo ner uit Dokkum. Die naam werd en 12 n' H Ml DO l> D r |V (in lm M £lVt>Tk MM j.I \s HET 1* VMIUWJ I»: 11 s mme. viwi fik fitjïl

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 12