En hij hield de duivel het Heiland beeldje voor. Toen gebeurde het zoals de pastoor van Huisduinen gezegd had. De duivel proestte en nieste alsof hij door tien verkoudheden tegelijk werd bezeten; en hij grijnsde met zijn lelijke snuit, en met zijn bokspoot stampte hij woedend op het dek. Maar uithouden kon hij het toch niet op de schuit en met een sprong was hij in zee verdwenen. Een vies luchtje van brandend pek en smeulend zwa vel drong de visser in zijn neus, (de duivel kan van nijd zwavel en pek spuwen). maar veel tijd besteedde hij niet om een onderzoek in te stellen naar dit helse stankje. Hij had reeds het roer omgegooid en stevende met volle zeilen op de wal aan. Achter hem, op de plek waar hij tot tweemaal toe een ontmoeting met de duivel had gehad bleef het water echter woedend kolken en borrelen. Maar de visser was wel zo verstandig niet achter zich te kijken. Hij keek in het geheel niet meer om. Zodra hij voet aan het strand zette maakte hij dat hij op het land kwam. En aan de kust of op zee vertoonde hij zich nooit weer na die dag omdat hij zijn verdere leven ging boeren van zijn in de afgelopen tien jaar verdiende geld. De plek van samenkomst tussen de duivel en de visser bleef voortaan steeds even roerig. Buiten Huisdui nen, ver uit de kust, op het uiterste puntje van Noord Holland, is echter die duivelse plek nog altijd te zien. En als het zeevolk er heen wijst spreekt men van de Razende Bol, omdat een vroom zeeman de naam van de duivel liever niet uitspreekt. Want je kunt nooit weten of de duivel na al die jaren nog op een duivelse streek loert om het de visserman betaald te zetten. Bronnen: Het Handelsblad, oktober 1915. Archief Helderse Courant. Veldnamen in Nederland, door M. Schönfeld, (1980). Het dorp Huisduinen, linoleumsnede van B. Goes uit het boek 'Variaties op 't thema Nieuwediep', auteur Anthony van Kampen (1945). 10

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 10