Hulp kwam te laat voor Adri Maigret Monument voor drenkelingen op Texel Wout Smit In 1945 kon het vijfjarig zoontje van brugwachter Maigret nog uit het water van de Spoorgracht wor den gered. Met een advertentie in de Heldersche Courant betuigde de familie haar grote dank aan Co Veen voor zijn heldhaftig optreden. In 1953, toen een zeiljol op het Marsdiep omsloeg, kwam de hulp echter te laat. Opnieuw verscheen er een advertentie in de Heldersche Courant, nu met een zwarte rouw rand. 'Heden is door een noodlottig ongeval van ons heengegaan onze jongste lieveling Adriaan Maigret op de jeugdige leeftijd van 13 jaar.' Jan Kikkert uit Den Hoorn, dienst plichtig soldaat en onderweg naar de kazerne van de Veldartillerie in het Gelderse Oldebroek, was getuige van dit ongeval. Die afschuwelijke beelden hebben hem nooit meer losgelaten. Het was deze herin nering die hem ertoe zette een gedenkteken op te richten voor alle mensen die rond Texel zijn verdronken. Dat zijn er duizenden geweest! Er rolde dan ook een steen van zijn hart toen wethouder Frans Visman op 10 maart op een duin top bij de veerhaven 't Horntje dit monument - een vier ton wegende kei met een plaquette - onthulde. Wat de dood van Adriaan Maigret extra pijnlijk maakte: hij had gered kunnen worden, want er was hulp in de buurt. Maar laten we aan de hand van de verslagen in de kran ten eerst reconstrueren wat er zich die zondagmiddag 26 april op het Marsdiep heeft afgespeeld. Kort na het middaguur voer Theo Maigret (23) met zijn broertje Adri in een zeiljol, voorzien van hulpmotor, de haven van Den Helder uit. Het twee tal bereikte zonder problemen Texel. Om vijf uur begon het aan de te rugtocht. Plotseling greep de sterke O.N.O.-wind het zeil en drukte het plat op het water. De jol sloeg daarna om. Om het bootje zoveel mogelijk drijvende te houden, dumpte Theo de hulpmotor. Omstreeks kwart voor zeven pas seerde de Texelse boot, die onderweg was van Oudeschild naar Den Hel der. Een van de passagiers aan boord van de 'Dokter Wagemaker' zag ter hoogte van 't Horntje een onbekend voorwerp drijven. Hij maakte gezag voerder P. Vlas daarop attent. Die zag in zijn scheepskijker, dat het een omgeslagen zeilboot was. Hij liet de Adri Maigret (links boven met witte dasis nog kandidaat-verkenner wanneer op 7 december 1952 deze foto wordt gemaakt van de padvindersgroep Slingervoet-Ramondt. Zittend links met bril hopman Wim Kalkman. (Fotocollectie Wim Kalkman) 6

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 6