Drumband marcheert door de Keizerstraat, op de achtergrond de Vivo-winkel van Van Rossum met op de stoep de grote transportfiets. (Foto: W. van Rossum, 1955) en de meisjes in petticoats. De jeugd die in navolging van Elvis Presley wel heel lichamelijk danste op een nieuw soort muziek, de rock-'n-roll - waarvan deftige muziekrecensen ten overigens niets moesten weten. De film Rock around the clock van Bill Haley zorgde voor menig opstootje voor de deur van de bio scoop. In Leeuwarden werd de film eind '56 zelfs verboden door de bur gemeester. De kranten stonden vol zorgelijke beschouwingen. Tot zover Geert Mak. Ook in het Helderse was het bij tijd en wijle onrustig, tekent Vermooten op. Hij haalt een rel aan die zich in oktober 1956 afspeelde voor de deur van een middenstander in de Keizerstraat. De winkelier maakte er een gewoonte van om sportuit slagen aan het raam te omlijsten met het luide rockmuziek. De jeugd van toen vond het prachtig, dromde samen voor de winkel, danste, had plezier, er gebeurde iets. Maar.... oom agent was niet gediend van het gegil en geschok. Hij sommeerde de winkelier dan ook om de mu ziek uit te zetten, waarop de sa mengeschoolde jongeren in woede uitbarstten met de dienderfiets als jammerlijk doelwit. Vermooten: "De agent trok zich terug, zette koers naar het politiebureau aan de Kerkgracht, achtervolgd door een joelende en fluitende horde jonge ren. Een plaatselijke verslaggever beschreef de groep als 'zuurstokken- jeugd'."(p. 418) Heftiger waren jeugdrellen in au gustus 1959 die de Helderse politie met de lange lat te lijf ging. Dit onder toeziend oog van burgemees ter Rehorst persoonlijk. Helaas verzuimt Vermooten hier (p. 418) te melden waar het nu allemaal om ging- Reljeugd, ook de marinestad kreeg er mee te maken. Een beetje, want Den Helder was en bleef in de jaren vijftig een overzichtelijke provincie stad, een braaf oord waar gewerkt, gewoond, gerecreëerd, gesport, ge trouwd en gerouwd werd. Een duizelingwekkend feest van herkenning. Dat is de sterke kant van Vermootens Den Helder in de jaren '50. Zwak echter vind ik zijn ouderwetse woordgebruik en vaak omslachtige redeneringen. Maar dat is nu eenmaal de stijl van Ver mooten. Het boek moet ook maar niet langs de meetlat van de profes sionele historicus gelegd worden. Dit laatste zou trouwens niet fair zijn, want de auteur is nu eenmaal niet academisch geschoold. Marinus Vermooten is een kronikeur die min of meer belangwekkende Helderse historische gebeurtenissen in woord en beeld vastlegt voor het nage slacht. Dat is zijn kracht en verdien ste, wat onverminderd geldt voor zijn Den Helder in de jaren '50. Het boek kost 25 euro. Vrienden van Den Helder betalen er 20 euro voor. 5

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 5