ggraêfrh Duizelingwekkend feest van herkenning Den Helder in de jaren '50 van kronikeur Marinus Vermooten Ruud Claessen In zijn nieuwste publicatie getiteld Den Helder in de jaren '50 neemt Marinus Vermooten de lezer mee naar het decennium van de weder opbouw en ontluikende welvaart. Geboren in 1953 bekijk ik het boek door een persoonlijke bril. Ook trek ik een enkele parallel met De eeuw van mijn vader, het be faamde boek van Geert Mak. Om meteen maar met de deur in huis te vallen: Den Helder in de jaren '50 is een echte Vermooten, wat dus neerkomt op een dikke pil van bijna 2 kilo oftewel 435 pagina's boordevol verhalen en foto's. Van enige beperking wil Vermoo ten ook in deze uitgave niet weten. Hoeft ook niet, want de auteur heeft het patent op het ogenschijnlijk wil lekeurig blootleggen van historische voorvallen. Dan graaft hij weer hier, dan weer daar, onvermoeibaar en zonder richting of doortimmerd plan. Maar dat is nu juist de charme; Vermooten is een Helders historisch fenomeen op zichzelf. Hij voert de lezer telkenmale in een noodtempo langs grotere en kleinere feiten, toe standen en ontwikkelingen. Neem 1950. Ik heb de items eens geteld die de auteur voor dit jaar aansnijdt: het zijn er niet minder dan 97. En aan 1955 knoopt hij een honderdtal verhalen vastterwijl 1959 er met 85 items bekaaid af komt. Al met al schat ik dat Vermootens jarenvijf- tigboek minimaal 750 tot maximaal 1000 verhalen herbergt. Over de aanleg van de Nieuwe Haven, de marine, nieuwe woonwijken, wegen en voorzieningen. Over bestaande en nieuwe winkels, sport-, muziek-, toneel- en zangverenigingen. Uiter aard over De Ramp van 1953 en belangwekkende besluiten van de gemeenteraad. Daarnaast lezen we nog over de jubilea van plaatselijke prominenten en het overlijden van bekende Jutters, meest zeeredders. Verder komen speeltuinen, buurt verenigingen, scholen en optochten aan de orde. En zo gaat het maar door, alles per jaar en per maand verteld. Dit maakt Den Helder in de jaren '50 echt een boek voor op de salontafel. Het ligt daar kolossaal en onweerstaanbaar te zijn. Je slaat als vanzelf aan het bladeren, je leest een stukje of gaat gewoon naar de foto's zitten kijken. Proef op de som. Ik ben geboren in april 1953. Benieuwd wat Mari nus Vermooten over deze maand te melden heeft. Nou, de directrice van de openbare leeszaal jubileerde, Het Sporthuis opende zijn deuren in de Keizerstraat en het badhuis in de Stationstraat kampte met een tekort aan leidingwater. Verder was de aanleg van Nieuw-Den Helder in volle gang, werd sportvereniging WGW verrijkt met een herenafde ling gymnastiek en was de baby boom nog in volle gang. Zo haalde huisarts Nieuwland met gemak honderd nieuwe juttertjes per jaar. "Zijn patiënten gaven hem dan ook de bijnaam 'de babydokter', noteert Vermooten op pagina 53. Je kunt het boek ook naspeuren op verhalen en foto's die je gewoon herkent. Mij vallen dan bijvoorbeeld foto's op van de Spoorstraat in de ja ren vijftig, het straattekenen tijdens de eerste Juttersmarkten (p. 401). Of de foto op pagina 263. We zien een drumband die langs de Vivozaak in de Keizerstraat marcheert. Voor de winkel zie je nog net de transport fiets staan van kruidenier Van Ros- sum. Ik herinner me nog als de dag van gisteren dat vader Van Rossum zoon Guus en mij een keer van de kleuterschool aan de Javastraat op haalde. Met zijn tweeën in de grote bakkersmand van die enorme fiets en rijden maar. Avontuur! En dan zie je die fiets terug op een foto in het boek van Vermooten. Toegege ven, het is een detail, maar wel een dat mij enorm aanspreekt. De jeugd Toen eindredacteur Maarten Noot van Levend Verleden mij vroeg om Vermootens nieuwste boek te bespreken was ik toevallig De eeuw van mijn vader van Geert Mak aan het lezen. Dus lag het voor de hand dat ik Maks bevindingen over de jaren vijftig eens vergeleek met die van Vermooten. Daarbij viel meteen de jeugd van 1956 op. Je had, aldus Mak, de nieuwe elite in de maak, de aanstormende intellectuelen die zwarte truien droegen, de filosoof Sartre adoreerden en van alles 'artis tiek' vonden. Maar je had ook de jeugd van de Amsterdamse Nieu- wedijk, de nozems met hun eigen taal, vetkuiven, smalle broekspijpen 4

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 4