Van de redactie Naar aanleiding van het artikel: Het verdriet van Den Helder, van Ir. J.A. Vonk, gepubliceerd in Le vend Verleden - juni 2014, heeft de redactie van Levend Verleden een schriftelijke reactie van de heer H. Cruijff ontvangen. Het betreft een opmerking over de Slag bij Kijkduin op pagina 28, waarover de heer Vonk onder andere schrijft: "Een gedenkteken in Huis duinen is er helaas niet." In zijn schrif telijke reactie meldt de heer Cruijff dat er een gedenkteken aanwezig is tegen het kerkje van Huisduinen. Navraag bij de heer Vonk leverde onderstaande reactie op: "De reactie op mijn artikel is terecht. Aan de voorgevel van het Huisduiner Kerkje is in juni 1973 een koperen gedenkplaat aangebracht om na 300 jaar de Slag bij Kijkduin te herden ken. Ik ben tientallen malen op die plek geweest zonder het echt tot me te hebben genomen, helaas. Het is een wat klein gedenkteken voor zon grote slag met grote invloed. Prins Willem III was de stuwende kracht achter de "Glorious revolution" in het Enge land van 1689 en de invoering van godsdiensttolerantie aldaar na een lange bloedige strijd. De grote En gelse filosoof John Locke, die tijdelijk naar de Lage Landen was gevlucht, speelde daarin een belangrijke rol. De gedenkplaat belicht nog een ander aspect van het historische moment, namelijk dat er in veel kerken gebe den werd voor de goede afloop van de strijd en ook in Den Helder door de predikant Salomon van Till. Ik blijf van mening dat een groter en duide lijker gedenkteken op of bij het Fort Kijkduin zeker op z'n plaats zou zijn". Hieronder een reactie van de heer A. Govers betreffende het stuk van Het kerkje van Huisduinen. Maarten Noot over het boek 'Helder Den Helder'. In het artikel "Helder Den Helder" halverwege de tweede kolom wordt gezegd dat de genoemde drukkerij, later drukkerij Snel, aanvankelijk eigendom was van Teun Goovers van de ijzerwinkel op de West straat. Volgens mij moet dit Teunus Cornelis Govers zijn. Hij was de eigenaar van de ijzerwinkel aan de Weststraat tot de overname door zijn aangetrouwde familielid de heer Brinkman. Zoals elke recht geaarde jutter weet waren er na de oorlog twee ijzerzaken Govers, namelijk T.C. Govers en Jan Go vers. De laatste had een ijzerzaak in de Koningstraat vlak naast het voormalige Formosa, tegenover de Witte Bioscoop. Er waren ook twee meubelzaken Govers; die van T.C Govers- ook dus Teunus Cornelis, in de Koningstraat tegenover van Willigen. Deze zaak is later door Klercq overgenomen. Daarnaast hadden mijn vader, grootvader en overgrootvader een meubelzaak aan de Spoorgracht. (tot voor enkele ja ren de tweedehands boekwinkel van de heer en mevrouw Rigters). Deze meubelzaak is in 1869 door mijn overgrootvader Albert Govers opge richt en is in 1975, dus na meer dan 100 jaar onder mijn leiding geslo ten. Tenslotte is natuurlijk bekend dat er ook een grossierderij was onder de naam Albert Govers. Als aardigheid kan nog vermeld wor den dat de beide T.C. Govers ook wel de houten Cees (meubelen) en ijzeren Cees (ijzerwinkel) genoemd werden. Alle namen echter werden en worden nu nog steeds met één O geschreven. Ons redactielid Piet Lap heeft te kennen gegeven te stoppen met zijn werk voor Levend Verleden. Hij heeft het te druk met andere werk zaamheden voor de vereniging en zal zich voornamelijk gaan concen treren op de beeldbank. We danken hem hartelijk voor al de jaren dat hij ons met raad en daad bijstond. De redactie is voornemens volgend jaar mei uit te komen met een the manummer over Den Helder in Wereldoorlog II met daarin onder werpen die nooit eerder aan bod zijn gekomen. Wij denken daarbij aan bijvoorbeeld de evacuees. Heeft u zelf nog speciale herinneringen aan de oorlog, die nog niet eerder zijn verteld, laat het ons dan weten. 3

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 3