Zomer 2014 1914 1814 Ko Minneboo Het is een mooie zomer, het is een warme zomer, het is een hete zomer. Op zaterdag 19 juli 2014 werd het 34,6 graden. Een nieuw record in de Marinestad. Het is hier nog nooit zo heet geweest. Heerlijk voor de bezoekers in Fort Kijkduin aan het Admiraal Ver Huellplein bij het North Sea Soul Festival. Daar geen liefhebber van? Misschien was het Circus Italiano in dat weekend een alternatief. Den Helder bruist, ieder weekend in deze zomer is er wel wat te doen. Daar zijn heel wat bijzon dere zaken bij. Om als voorbeelden het Historisch Weekend eind juni en het bezoek van de Clipperrace begin juli maar te noemen. Den Helder kust de zee, en onze stranden worden drukbe zocht. Op 'mijn strand bij strandslag Drooghe Weert en in het winkelcen trum voert Duits weer de boventoon. In de projectwinkel Stadshart kunnen wij ook Duitse toeristen informeren over de verbeteringen die er in onze stad plaats vinden. Maar zij zijn ook geïnteresseerd in onze geschiedenis en verrast door het aantal bombar dementen en de volledige sloop van het oude Helder. Met een grote groep vrijwilligers mochten wij trouwens Helden der Zeeplein in 1945. op 21 mei een bezoek brengen aan het zeer fraai verbouwde, feite lijk volledig vernieuw de voormalige Duitse hospitaal aan de Nieu- weweg. Dank voor dat mooie bezoek. De geallieerde legers, waaronder ook Kozakken van de Krim, maakten in 1813 een einde aan de 'Franse tijd' in Holland. Aanval van de Kozakken op de Franse rijdende artellerie. J.A. Langendijk, 1817 Rijksmuseum Amsterdam. Zo krijgt het feit dat het volgend jaar 75 tot 70 jaar geleden is dat de Tweede We reldoorlog onze wereld in brand zette deze zomer een steeds grotere rol in de nodige ontmoetingen. Misschien komt dat ook door de herdenkingen die in België en Frankrijk plaatsvin den omdat men daar op vele plaatsen het feit herdenkt dat de Eerste We reldoorlog op 28 juli 1914 begon. 100 jaar geleden brak die waanzin over de wereld uit. De Tour de France van dit jaar besteedt er daarom bewust veel aandacht aan. Miljoenen slachtof fers. Wij waren neutraal, maar toch kwamen door die oorlog ook hier onschuldige medeburgers om. Toch frappant dat het dit jaar ook precies 200 jaar geleden is dat er toen pas hier een einde kwam aan een an dere waanzinnige periode. Een Franse oorlog die ook zeer veel slachtoffers in heel Eurazië heeft ge- eist. 'Onze' Admiraal VerHeull bleef daarbij zijn eed trouw. Het beleg van onze stad duurde van 13 december 1813 tot 4 mei 1814. Volgens VerHuell had een eerdere overgave tot problemen geleid met het Franse garnizoen, en had hij door zijn verzet Helder en de vloot van verwoesting gered. Hij hielp de Helderse bevolking door het uitdelen van militaire rantsoenen aan de gezinnen. Gelukkig is er nu vrede. En ieder weekend is er ook deze zomer wel wat leuks te doen. De Biënnale met als thema 'Het Groot Noordhol- landsch Kanaal' komt nog naar Den Helder toe. Hetzelfde geldt voor een grote vloot historische schepen die ons dorp aan het Marsdiep begin au gustus komt bezoeken. Cultuur lijkt steeds meer feesten geworden. 50 jaar De Schooten! 60 jaar Tour de Lasalle! Het gaat de hele zomer door: Racing Aeolus, Last Minute Summer Event, Helderse Visserij dagen en Pleinfeesten Juliana- dorp. Een geweldige feestlijst. Op 17 juli 2014 is vlucht MH 17 (Malaysia Airlines) neergeschoten in Oekraïne op weg van Amsterdam naar Kuala Lumpur. Aan boord waren 283 passagiers en 15 bemanningsle den. Onder de passagiers waren 194 Nederlanders. Den Helder - Donetsk 2707 km, slechts 29 uur in de auto tot de waan zin van 2014. Zomer 2014: Oekraïne, Zuid-Soedan, Gazastrook, Syrië 2

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 2