Poging tot zelfmoord Hoewel de burgemeester van Den Helder de opvang van Belgische vluchtelingen had ontraden, waren er toch particulieren die dit advies negeerden, bij voorbeeld als het om familie ging. Op 2 mei 1916 meldde de Heldersche Courant een poging tot zelfmoord van een Belgische vluchtelinge. 'Voorbijgangers zagen gisterenmiddag op de Achtergracht W.Z.*, een jonge vrouw liggen, die in heftige kramptrekking lag. Naar de binnenplaats van een naburig perceel vervoerd, bleek men te doen te hebben met eene poging tot zelfmoord door middel van lysol. Ter zijde van het slachtoffer vond men een gebroken fleschje met deze vloeistof, terwijl op een kaart in een bij haar behoorend taschje van deze zelfmoord was kennis gege ven. Na de eerste hulp verleend te hebben, werd het meisje naar het Ziekenhuis vervoerd, 't Bleek te zijn de Belgische vluchtelinge A.H. Men vermoedt, dat een liefdesgeschiede nis de oorzaak van de daad is. Haar toestand was hedenmorgen zeer bevredigend.' Na de val van Antwerpen op 10 oktober 1914 vluchtte ongeveer een miljoen Belgen naar Nederland. In allerlei plaatsen over het hele land werden ze opgevangen. In de Stelling Den Helder waren ze niet welkom. Omliggende gemeenten zoals Texel, Anna Paulowna, Scha- gen, Wieringen, Wieringerwaard en Zijpe boden wel gastvrij onderdak. Vanaf november konden de meeste burgers alweer terug naar huis. De overigen werden in speciale vluch telingenkampen ondergebracht, met name in Nunspeet. In Den Helder werden ook inzamelingsacties ge houden om hen van lectuur te voor zien. De Belgische vluchtelingen op Texel keerden in maart terug naar Antwerpen. In mei 1915 waren er nog 105.000 burgervluchtelingen in ons land. Militaire vluchtelingen werden opgevangen in internerings kampen, zoals in Alkmaar, Bergen, Amersfoort en Harderwijk. *In 1930 is deze naam veranderd in Keizersgracht. Bron: Lied der Belgische Vluchtelingen, Liedblad Meertens 33503; pl, nummer 1. Mevr. De Boer-Jonkees van het steuncomité. Ondersteuning van de Belgische vluchtelingen in Nederland. Koperen plaatje met afbeelding aan één zijde, gesoldeerd op een speld. (Rijksmuseum Amsterdam) 28

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 28