Belgische vluchtelingen niet welkom in Stelling Den Helder Toch zagen inwoners in 1914'een glimpje van het ontzaggelijk leed' Wout Smit Een opmerkelijke vondst in het archief van het Meertens Insti tuut in Amsterdam: het 'Lied der Belgische Vluchtelingen'. Dit lied bezingt het lot van een Belgisch gezin dat tijdens de Eerste Wereld oorlog naar Nederland vlucht en een gastvrij onthaal vindt in Den Helder. De tekst suggereert dat het lied door een Belgische vluchteling is geschre ven. 'Onze woning werd beschoten, staat in de eerste alinea. En verder op: 'k Ben toen de straat opgegaan. Daar zag ik veel menschen sjouwen met pakjes op Holland aan.' De auteur blijkt geen Belgische vluchteling zijn, maar een Neder landse marinier die in Den Helder gelegerd was. Zijn naam staat on der de tekst: Marinier le klasse N. Torenstra. Volgens het bevolkingsregister van Den Helder woonde Nicolaas Torenstra uit Utrecht des tijds op het instructieschip Hr.Ms. 'Atjeh'. Merkwaardig is dat het Bel gische vluchtelingengezin dat in het lied wordt bezon gen, naar Den Helder werd gestuurd. Den Helder was een vestingstad en de burgemees ter had op 13 oktober 1914 in de Heldersche Courant aan de burgerij laten weten dat een militaire stelling zich niet leent voor huisvesting van Belgische vluchtelingen. In zijn 'Mobilisatie-herinneringen verwijst kapelaan H.J.M.M. Alink ook naar die afwijzende houding van het gemeentebestuur. Op zon dag 11 oktober schrijft hij in zijn dagboek: 'Van de duizenden Bel gische vluchtelingen die door het bombarderen van Antwerpen ons land overstromen, zie ik er een klei ne vijftig Den Helder doortrekken naar Texel. Bij ons als vestingstad mogen ze niet worden opgenomen, hoewel velen zich daartoe ter be schikking hebben gesteld.' Alink, sinds 1913 assistent van pastoor W. Huyg van de Petrus en Pauluskerk en later vlootaalmoeze- nier, was een echte chroniqueur. Hij hield nauwkeurig bij wat er in de eerste maanden van de mobilisatie in Den Helder gebeurde. Levend Verleden berichtte vorig jaar in het themanummer ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Hel- derse Historische Vereniging uit voerig over zijn 'Mobilisatie-her inneringen'. Ging het toen vooral over de duizenden militairen die in augustus 1914 Den Helder binnen stroomden, in oktober 1914 schonk hij in zijn dagboek aandacht aan de Belgische vluchtelingen. Al dagenlang publiceerden de kran ten schrijnende verhalen over het lot dat België trof door de plotse linge inval van de Duitsers. Vooral de bombardementen op Antwerpen brachten een enorme stroom vluch telingen op gang naar het neutrale Nederland. Via Breda, Roosendaal en Vlissingen trokken de ontheem den noordwaarts. Onder het kopje 'Hulp voor Belgi sche vluchtelingen' bevatte de Hel dersche Courant op 10 september 1914 deze oproep: 'In navolging van hetgeen reeds in andere plaatsen van ons gedaan is voor uitgewekenen uit het zoo zwaar geteisterde België, gevoelen onder- geteekenden zich gedron gen aan de burgers van den Helder hunne me dewerking te vragen tot het ver- Belgische bejaarden vluchten met paard en wagen naar Nederland, 1914. (Nationaal Archief Den Haag) zamelen van schoenen, kleeren (ook kindergoed) enz. voor deze ongelukkigen. Giften in geld zijn ook hartelijk welkom. Ieder, die zich meer bevoorrecht gevoelt, zie dus zijn kleerkast nog eens na en zende het aan de navolgende perso nen: Mevr. Naudin ten Cate-Gebel, 23

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 23