RETOUR DEN HELDER Retour Den Helder (1955-1967) door Hans van Rossum Jan T. Bremer 'Eind 1955 komt het nog niet vol tallige gezin Van Rossum aan in Den Helder om de VIVO-winkel (van Cornelis van der Plaat) in de Keizerstraat nieuw leven in te bla zen. In de zomer van 1967 verhuist het gezin, inmiddels een zoon rijker, weer terug naar Amsterdam Heen en weer naar Den Helder in twaalf jaar. In dertig verhalen schetst Hans van Ros sum een beeld van die karige periode. Het gaat hem om herinneringen te delen en te laten zien hoe anders de wereld er nog niet zo lang geleden uitzag. De kleine wereld van het grote kruide niersgezin en de grote wereld van wederop bouw en verzuiling.' Aldus de samenvatting die de auteur (1949) zelf geeft op de achterkaft van het boek. Hij voegt hier nog aan toe dat hij kruidenierszoon is en socioloog. Het eerste vermoedden wij al, het tweede blijkt vooral uit verhalen als 'De grote winkelverhui zingen en 'De doorbraakstraat' over de 'herstructurering' van de Hel- derse binnenstad en de 'doorbraak" van de bocht in de Keizerstraat, compleet met tabel en plattegrond. Het is een leuk boekje. Helder, le vendig, smeuïg geschreven. Soms zelfs iets te smeuïg? De van huis uit rooms-katholieke auteur schrijft ondermeer: 'voor katholieken was het gebruik van voorbehoedsmid delen tot 1963 een doodzonde. De enige min of meer geoorloofde vorm van geboorteregeling was periodieke onthouding. Grote ge zinnen kwamen niet alleen voor onder katholieken. Marianne Barth komt uit een gereformeerd gezin van negen kinderen: 'Mijn vader gaf als verklaring voor het grote gezin dat hij als organist nu eenmaal niet voor het zingen de kerk uit mocht (blz. 8, 9) En over de vrucht baarheid van katholieke vrouwen: 'Het zijn net NACO-bussen, er zit altijd wel iemand in (blz. 17) De verhalen uit de 'kleine wereld' spelen zich af rondom de kruide nierswinkel, de Keizerstraat, de r.k. lagere school aan de Polderweg, de kerk aan de Kerkgracht. Verhalen over de winkel zoals over een me vrouw die een Edammerkaasje stal en toen ze betrapt werd in d'r broek plaste, om vervolgens achterop de fiets van een politieman afge voerd te worden naar het bureau! Over meneer Wols de procuratie houder van grossier Grunwald, die elke maandag het verschuldigde geld kwam halen. Geld dat er niet altijd was. Verhalen over kerk en school. Over broeder Reine- rus, onderwijzer van de Sint Jozefschool, schele Harm genoemd, alleen maar omdat ie een bril droeg. En natuurlijk, als socioloog over de veranderingen die optraden in de 'grote' wereld. De wereld van de Helderse middenstand - slager Nic. Goes, vishandel Zwagerman, de familie Nijpels, Frits Col- tof - de verzuilde opvoeding, de rooms-katholieke kerk en niet te vergeten de Helderse stedelijke 'dynamiek'. Mooie verhalen. Verhalen om te lezen, maar misschien nog mooier om te horen vertel len. Want bij schrijven hoort schrappen, maar dat geldt toch niet bij vertellen? Uitgave: Stichting Architectuur Ma nifestaties, 2014, 80 p. geïll. Prijs 16,— voor leden, 17,50 voor niet leden. Verkijgbaar bij de H.H.V. en de Helderse Bruna-winkels. '955-1967 Uw VIVO-winkel in de Keizerstraat Hans van Rossum 22

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 22