De loodsen met de bemanning in vol ornaat op het achterdek van de loodsschoener 'Texel-IJmuiden Nr. 3'. Texel-IJmuiden Nr.3 Van de schoener 'Texel-IJmuiden Nr. 3' zijn een zestal journalen be waard gebleven die de periode van maart 1921 tot en met augustus 1928 beslaan. De 'Nr. 3' was een stalen schoener, gebouwd in 1903, ongeveer 24 me ter lang en 6,3 meter breed met een diepgang van 2,60 meter. Ze was niet uitgerust met een motor en werd daarom meestal naar buiten of naar binnen gesleept door een sleepboot van Wijsmuller, zoals de 'Drente' en de 'Assistent'. Uit de journalen blijkt echter ook dat sommige loodsschippers als het even kon alles zeilend deden. Toen loods P. Steegers vanaf augustus 1924 loodsschipper le klas werd, staat er regelmatig in het journaal geschreven dat hij de schoener naar binnen zeilde tot de ligplaats. Of hij liet zich tot net buiten de haven brengen door de sleepboot en zeilde dan zelf het Schulpengat uit. Eenmaal buiten zijnde werd de loodsvlag in top gehesen, ten teken dat men loodsdienst kon verrichten. Dit was aanvankelijk een blauwe vlag met daarin in wit het nummer van de loodsboot, in dit geval een 3. La ter werd dit een blauwe vlag met de witte letter L. Over het algemeen werd eerst naar het lichtschip 'Haaks' gezeild om daar de post af te geven en daarna ging men terug naar de kruispost. Dat lukte niet altijd door de weers omstandigheden, maar dan werd de post een andere dag gebracht. Bemanning De bemanning bestond uit ongeveer 10 man. Een loodsschipper, een paar matrozen en loodskwekelingen en meestal vier loodsen. Als een stuurman van de koopvaardij in die jaren bij het Loodswezen naar de baan van loods solliciteerde, begon deze helemaal onderop. Dat wil zeggen hij moest eerst een aantal jaren meevaren op de loodsboot de 'Zeemeeuw', een tot motorschip verbouwde stalen loodsschoener (ex 'Terschelling en het Vlie Nr.3') het over. Loodsen in werkkleding aan boord van de 'Nr. 3' varend op zee. Let op het schoeisel. 18

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 18