land voor enige tijd verkaveld en als bouwterrein verkocht is, worden thans enige percelen gebouwd. Als weldra ook de overige eigenaren der aanwezige percelen tot bebouwing overgaan dan ontstaat er weer een geheel nieuwe wijk in deze gemeen te die aanleiding zou geven om nog meer nieuwe woningen te bouwen". In december 1892 waren de eerste woningen gebouwd en niet veel la ter gingen de eerste huizen aan de Polderweg in de verhuur voor twee gulden per week. Een van de eerst bewoners was op nummer 1 de tim merman Th. C.G. Moorman. Woningbouw In die jaren waren er ook plannen om er een Nutspaarbank te vestigen. De krant schreef in het najaar van 1894 dat: "Op een wandeling door de gemeente verdient het zeker een aanbeveling eens een kijkje te nemen in de zogenaamde nieuwe stad en de aanbouw aldaar te be zichtigen. Terwijl in de Rozenstraat (vanaf het jaar 1915 Emmastraat genoemd) een aantal gewone woon huizen worden gesticht verrijst op de hoek van de straat en van de Pol derweg een groot gebouw voor de Nutspaarbank, geheel naar de plan nen van de bouwkundige opzichter van de gemeente Kastelijn". Terwijl er bebouwing aan het begin plaats vond waren de boerenbedrijfjes richting de Vijfsprong nog volop in bedrijf. Maar de bebouwing kwam snel naderbij zodat er percelen weilanden te koop werden aange boden. Ook vond aan de Vijfsprong de bouw van de watertoren plaats. In oktober 1907 schreef de krant: "Boven huizen en gebouwen ver toond hij zich als een monument, zichtbaar voor een ieder. Het is een De watertoren met fraai plantsoen en het Lidwinaziekenhuis. (Foto circa 1950) prachtig groots werk. Het geheel geeft de indruk dat hier door de aannemer de heer Spruit, naar het ontwerp van de ingenieur Schotel, een voortreffelijk werk wordt ge bouwd". De watertoren werd op 27 december 1907 in gebruik genomen. Ook de woningbouw vorderde. In februari 1913 opende C. Tijsen op de hoek met de Bothastraat zijn zaak in kruideniers en grutterswa ren, koek, banket en suikerwerken. En iets verder liet Volkshuisvesting Den Helder woningen bouwen tus sen de Bothastraat en Cronjéstraat zodat niet lang daarna (1917) de huizenbouw aan de Polderweg tot nabij de watertoren was voltooid. De huizen tussen de Cronjéstraat en de watertoren werden aangeduid als herenhuizen, de overige huizen aan de Polderweg als burgerhuis of flink huis. Zomer 1921 stond in de krant dat: "Zij die de laatste weken hun wandelingen rondom de stad heb ben gemaakt zullen met genoegen de vorderingen hebben gezien die men hier maakte". Voor het laatste stukje Polderweg werd in 1924 de katholieke Jozefschool voor jongens in gebruik genomen, terwijl enige jaren later op 2 mei 1929 het Lid- wina ziekenhuis op de hoek met de Javastraat plechtig werd ingewijd en in gebruik werd genomen. De Pol derweg was hiermee voltooid terwijl de buurt vertrouwd raakte met de zusters Dominicanessen (nonnen) die de verpleging in het ziekenhuis verzorgden. Stadstuinman Aan de onbebouwde zijde langs het spooremplacement lag een sloot en volkstuinen die spoortuintjes werden genoemd. Tegen het Ko ningsplein aan lag een brede oprit naar het spooremplacement dat veelading werd genoemd. Het was van de Polderweg gescheiden door een hek van oude spoorbielzen en diende voor het in- en uitladen van vee, vracht en goederen, kermis- en circuswagens, legermanschappen 13

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 13