De Polderweg Rens Schendelaar Nadat in het jaar 1505 de polder het Nieuwland was drooggelegd werden door het gebied vijf lange wegen aangelegd met als middel punt de Vijfsprong. Een van die wegen is de Polderweg. De weg komt al voor op een kaart uit 1669 van Dirk Abbestee. Inmiddels is deze voormalige land weg door de vele veranderingen in de afgelopen jaren een belangrijke doorgangsweg in het centrum van Den Helder geworden. De naam Polderweg is vrij algemeen. Het was geen naam maar een aanduiding van een weg die door een polder liep. Zo werden de Javastraat en de Parallelweg in vroeger jaren ook Polderweg genoemd. Maar er waren er nog wel meer. In de negentiende eeuw liep er nabij de Bassingracht een Polderweg, maar ook in de Huisduinerpolder en ter hoogte van de Linie schoolsportvelden werd een weg zo genoemd. Daarbij was er een Poldersteeg, later Landsteeg genoemd, tussen de Molengracht en Molenstraat. Ontwikkeling door spoorempla- cement De stedelijke ontwikkeling van de ons bekende Polderweg verliep langzaam. Dat vond voor het eerst plaats in de jaren 1860 toen het spooremplacement parallel langs deze weg tot aan het Koningsplein werd aangelegd. In die periode werd de Polderweg opgehoogd en kwamen er voor de verlichting twee lantaarns en vond er wat be strating plaats. De aannemers gebr. Janzen (vernoeming Janzenstraat) legden een gemetseld riool. Maar het was volgens de krant uit 1888 nog steeds een afgelegen plek waar naar: "tijdens de kermis zigeuners die overlast aan de ingezetenen ver oorzaken met hun karren en wagens verhuizen". In het voorjaar van 1892 vond voor het eerst een publieke veiling plaats van bouwterrein ten westen van het spoorwegterrein. Gedacht werd aan het bouwen van 11 woningen aan de Polderweg en 45 woningen aan de nieuw aan te leggen zijstraten, gerekend vanaf de achterzijde van de Petrus en Pau- luskerk. Er was veel animo voor de kavels. De krant schreef in de zomer van 1892 dat: "Op het weiland aan de Polderweg, achter de Parochie kerk der RK gemeente, welk wei- Het spooremplacement met de Polderweg ter hoogte van de De Wetstraat en Bothastraat. Op de achtergrond de Van Galenbuurt in aanbouw. (Foto circa 1915) 12

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 12