Levy Grunwald en Tjeerd Adema over de blauwe zeeridders Jan T. Bremer De in Den Helder geboren Levy Grunwald, kleinzoon van de Joodse godsdienstleraar David Grunwald (1787-1867), was evenals zijn vader Isak (1831-1900) textielhandelaar. Maar daarnaast was hij met hart en ziel journalist en schrijver. Hij is vooral bekend geworden als schrijver van veel boekjes over strandingen van schepen die op de Haaksgronden vergingen en door Helderse 'blauwe zeeridders' uitgevoerde reddingen van schip breukelingen. Hij schreef echter ook over de Duitse kroonprins die na de Eerste Wereldoorlog in balling schap op het eiland Wieringen ver bleef en leverde bijdragen aan het Nieuw Israëlitisch Weekblad. Levy Grunwald overleefde de Tweede Wereldoorlog doordat hij vanwege zijn bemoeienissen met de Helderse zeeridders, door hem vanwege hun bolhoeden wel liefkozend 'kaasbol len genoemd, door de Nazibezetter op de zogenaamde Barneveldlijst geplaatst werd. Spijtig genoeg heeft Levy Grunwald eigenlijk geen beschrijvingen van Huisduinen/Den Helder nagelaten. Hij schreef liever bloedstollende verhalen over krachtige stormen en huizenhoge golven. Vandaar dat we gekozen hebben voor de beschrij ving van een bezoek dat hij bracht aan de woning van de gebroeders Cornelis, Jacob en Willem Bakker in Oud Den Helder beter bekend als de redders de Gul, Tabbie en de Gorrel. Levy Grunwald was zeer begaan met de armoede waarin deze mensen leefden toen ze oud geworden waren. Maar ook wond hij zich op over de kinderen van de vissers in Oud Den Helder die vaak al op jeugdige leeftijd met gerookte vis moesten venten. 'Aan de stad die ik liefheb die men zwart noemt, die men smaadt Maar toch om hare helden bewoners de schoonste is onder haar zusteren' Aldus luidt in 'opdracht' van de schrijver in het door de Electr. Drukkerij Egner te Helder in 1925 uitgegeven 'Koning Dorus en zijn blauwe zeeridders'. De legendarische Dorus Rijkers (1847-1928), schipper van de red dingboot, waarmee Levy Grunwald op zijn zoektocht naar geld voor zijn behoeftige redders helemaal naar Parijs toog, heeft zonder het besef fen tijdens de oorlog Levy's leven gered. Want bij zijn arrestatie zagen degenen die hem arresteerden in zijn huiskamer een levensgroot por tret van Dorus en Levy in Parijs. En zelfs de Nazi's wisten wie de men senredder Dorus Rijkers was. Hij Dorus Rijkers en Levy Grunwald bij het graf van de onbekende soldaat in Parijs op 3 december 1926. (Archief Reddingmuseum Dorus Rijkers) 31

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 31