w< Het Torp in De Schooten: de grootste terp van Noord-Holland Gerard Alders In een onopvallend deel van woon wijk De Schooten ligt een plek met een bijzondere geschiedenis. In de hoek tussen Walvisvaardersweg en Torplaan lag tot in de jaren zestig een hoogte in het weiland die Torp genoemd werd. Voorafgaand aan het afgraven van deze hoogte en de bouw van een school werd een klein deel (ongeveer 5%) door archeolo gen opgegraven. Daarbij bleek dat het hier ging om de grootste terp die in Noord-Holland bekend is. Behalve de straatnaam Torp is een stukje grasland aan de zuidoostzijde van het gebied het enige dat herin nert aan deze historische plek. Het archeologisch onderzoek is nooit volledig uitgewerkt: er zijn slechts enkele voorlopige berichten over verschenen en het vondstma teriaal is niet allemaal bestudeerd. Ook is er geen volledige rapportage over uitgebracht. De vondsten en documentatie van de opgravin gen liggen nu in het Provinciaal Depot in Wormer te wachten op nader onderzoek. Op verzoek van de provincie1 werd daarom door Cultuurcompagnie Noord-Holland in Den Helder een kleine excursie en bijeenkomst van deskundigen georganiseerd. Daarbij werd gespro ken over mogelijkheden voor de toekomst van het Torp waaronder het alsnog uitwerken van de opgra vingen. Ten behoeve van het bouwrijp maken van de wijk spoot men een grote hoeveelheid zand op, geheel of grotendeels afkomstig uit de toen in aanbouw zijnde forse vergroting Detail van een kaart van Christiaan Sgrooten (1573) waarbij een kerkje op het Torp aangeduid is. van de marinehaven in de richting van het Balgzand. De structuur van de wijk hield op geen enkele manier rekening met de bestaande agrari sche situatie. Bestaande huizen en percelering werden genegeerd, met als enige uitzondering boerderij De Schooten (ten zuidwesten van het Torp), die nog steeds aanwezig is. Ook de grote oude terp het Torp moest wijken na eeuwen onbe woond in het kale landschap te heb ben gelegen. Het Torp was al vroeg bekend Dat het Torp een belangrijke his torische plek was wist men eeuwen geleden al. Zo schreef in 1776 de be kende Alkmaarse jurist Rutger Palu- danus hierover al in zijn studie naar historische plekken in het Noord- Hollandse landschap.2 Bovenop de terp lag een Verheven plaats' waar men nu en dan mensen begroef. Er lag veel tufsteen ('duifsteenop en bij de terp en aan de oostkant van de terp had men een groot aantal geraamten gevonden van zowel vol wassenen als kinderen, die dwars op en over elkaar lagen. Ook refereerde Paludanus aan kroniekschrijver Dirk Burger van Schoorl, die hier al omstreeks 1678 een muur zou heb ben gezien van 24 roeden breed en 50 roeden lang.3 Ook in 1847 werd er over het Torp geschreven.4 Volgens Van Dam den Boumeester besloeg het Torp een oppervlakte van ruim 3 morgen. Op de begraafplaats waren toen nog drie a vier grafstenen van twee eeu wen oud. Hij vermeldt dat er alleen katholieken werden begraven. Vol gens hem haalden de metselaars van Den Helder vroeger wel tufsteen van deze plek om er cement van te maken. Westenberg memoreert dat er dicht in de buurt, in de nollen van de Schooten, tijdens het afzanden op VkfdaiL }!ct tvnlr 99

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 3