de doormars van troepen onuitspreke lijk is. Negen man op rij passeren daar uren achtereen. Bij hem was gelogeerd de heer Bijland, die met de jonge prins gekomen was, met zijn oppasser. [De graaf Van Bijland was de adjudant van de prins.] En een majoor-generaal lag er ziek, zodat het er zo druk was, dat ze bijna niet wisten wat ze deden. In de Zijpe hebben alle mensen het huis op gepropt vol, tot 3 a 400 man. Woensdag 18 september werd ons bericht dat onder de gekwetsten van de laatste actie die naar Den Helder zijn gebracht ook een Alkmaarse burger, een lakenkoper was. Zo het schijnt dat de Alkmaarse burgers reeds [de stad] uitgetrokken zijn. Dit bericht is later abusief bevonden. Vrijdag 20 september. De Engelsen hebben 1400 krijgsgevangenen gemaakt en men zegt dat er wel duizend Russen gesneuveld zijn [bij de slag om Bergen]. Ze dachten vanmiddag Alkmaar in te trekken. Dinsdag 24 september. In de acties van de 19e zegt men dat de Fransen 2 batal jons Russen, waaronder een generaal, krijgsgevangen hebben gemaakt. Van daag zijn 3 vaartuigen met gekwetste Russen in de Laan [ten zuiden van Texel] gekomen vanaf de Oude Sluijs. Morgen gaan ze naar 't Nieuwe Diep. Is heden 14 dagen dat we met inkwartie ring zijn belast. Ze krijgen nu om de an dere dag de man een pond roggebrood, want de rog is op en gist is hier ook niet te krijgen, zodat het wittebrood slecht en beschuit geheel niet gebakken wordt. Veel arme mensen worden 'verleegen' en kunnen geen eten geven, zodat ze waarschijnlijk van honger moeten ver gaan. Woensdag 25 september. Bericht van Den Helder dat ze daar huizen vol Rus sen hebben. Neef Jan Driewes3 heeft er wel 25 in huis. 't Is: dis maar op of ze slaan alles aan stukken. De schout Herwerde had gedurende enige dagen wel 200 man in zijn huis, zodat zijn huis wel een paardenstal lijkt. Ets door R. Vinkeles naar een tekening van Dirk Langendijk (ad viv. delin., naar het leven geschetst) en uitgegeven door F. Bohn in 1800, als plaat VI opgenomen in L.C. Vonk, 1801. "Aftocht der Engelschen en Russchen van de Helder op den 29 november 1799.De Engelsen begeven zich bepakt en bezakt met hun vrouwen naar de sloepen voor de kust. Rechts op de voorgrond vullen enkele soldaten kisten met ransels. Rechts de herberg 'Het wapen van Haarlem'. Links op de achtergrond de Engelse vloot. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. 55

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 9