Fragment uit de "Kaart van Noord-Holland, een gedeelte van Vriesland, Texel, Vlieland en Terschelling, behoorende tot de Landing der Russen en Engelschen in den Jaare 1799", vervaardigd omstreeks 1805 door F. Bohn. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. 't nergens veilig achtte. We besloten dan met de kaag van Lucas naar Am sterdam te gaan. Dat wil zeggen, zijn vrouw en kinders en ik en de vrouw van Pruijt met haar dochter en de dochter van Aerjen Dieksen [Dijksen], De laatsten kwamen die nacht al in ons dorp met drie wagens met daarop hun beste goederen. Dit werd 's nachts in de kaag geladen, terwijl 's morgens 3 uur al sterk geschut te horen was. Wij vertrok ken om 4 uur en vele [anderen] pakten en vluchtten, vrezende dat de schepen binnen zouden komen. Die dinsdag kwamen we om 9 uur bij Wieringen, waar wij bleven liggen. Het duurde niet lang of rijkelijk kwamen daar [de mensen] die Den Helder ont vluchtten. Het geschut was onophou delijk. s Middags hoorden we dat ze geland waren. Gestadig bleef volk van Den Helder komen. Woensdagochtend hoorden we dat de Engelsen zich best gedroegen en nie mand overlast bezorgden. Dit was een aangenaam bericht en we resolveerden niet verder dan Wieringen te gaan. Dit lieten we op Texel weten en Claas kwam ons woensdagmiddag met een klein schuitje vertellen dat alles op Texel wel was en dat de vlag op Texel reeds op de toren was, maar pas nadat de militairen die nog in de Schans waren, waren ver trokken. Ze hadden hem [de Prinsevlag er al eerder op gehad, maar de com mandant dreigde het dorp in brand te steken als ze de vlag niet weer afnamen. Dit geschiedde dan ook ogenblikkelijk. En die mensen zijn vertrokken zonder iemand in zijn rust te storen. Op andere plaatsen is dat gemeen afgelopen: aan de Oudesluis zegt men, is eerst geplunderd. Klaas ging daar donderdagochtend 29 augustus weer naar Texel en toen hij met het schuitje in de haven kwam, kwamen er honderd Engelsen die allen in de Schans geplaatst werden. Donder dagmiddag kwam Claas Dekker en ver telde ons van de komst van de Engelsen en dat alles in volkomen rust was. Zo vertrokken wij en meer vaartuigen 's avonds 8 uur weer van Wieringen en kwamen s nachts 1 uur voor Texel, waar spoedig ons goed weer ontscheept werd. Zo was dit reisje spoedig afgelo pen. Antje en haar reisgenoten raakten namiddags weer naar huis. Maartje Buijsekool en twee dochters van Abel Noordberg zijn ook mee geweest. [Maartje Buijsekool was een dochter van de Oudeschilder schipper Cornelis Buijsekool en Aagje Jans Smit..1 Abel Noordberg was schipper op 's Lands schuijt ten dienst van de recherche in het Vlie en op Texel. De Bataafse vloot op de Rede van Texel onder bevel van schout-bij-nacht Samuel Story bestond uit 6 linieschepen, 5 fre gatten en 1 korvet, met totaal 4.380 man en 656 kanonnen aan boord. De Engelse vloot bestond toen uit 8 linieschepen en 8 fregatten met totaal 862 kanonnen. Op de Engelse schepen waaide behalve de Engelse vlag ook de Prinsevlag. Toen de Bataafse matrozen dat zagen brak op vrijwel de gehele Bataafse vloot muiterij uit - althans, ze weigerden te vechten. De Bataafse Schout bij nacht Story be legde krijgsraad met zijn kapiteins. De kapiteins Aegidius van Braam en The- odorus van Capellen sympathiseerden met Oranje en Cornelius de Jong van Rodenburgh wilde alleen de Bataafse vloot redden, hetzij voor Oranje, hetzij voor de Republiek. Daarop besloten de Bataafse kapiteins unaniem de vloot over te geven.]2 Vrijdagochtend 30 augustus zagen we een grote Engelse vloot onze deur voorbij zeilen naar de Bataafse vloot die reeds onder de Vlieter lag. Ik moest n YüfiLAm O V. N M E K li SUEfiBI.ICJC 53

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 7