Belangrijke historische vondst Engelse soldaat uit 1799 in duingebied Rens Schendelaar Noord-Holland, de vondst meldde bij de Archeologische dienst kwamen de archeologen na onderzoek tot de con clusie dat er sprake is van een belang rijke vondst met een grote historische waarde. De gevonden resten zijn van een soldaat die is gesneuveld tijdens de Engelse invasie die op 27 augustus 1799 vanuit zee plaatsvond om de Fransen te verdrijven. Dit bleek na de reconstruc tie op de vindplaats uit de gevonden botresten, knopen met daarop het regimentswapen van de Coldstream Guards en de roestige resten van wa pens. Het maakte gericht onderzoek in de Engelse archieven naar de afkomst van de soldaat mogelijk. De zoektocht naar de naam van de gesneuvelde En gelsman heeft een aantal namen opge leverd, maar zekerheid over de juiste naam is er nog steeds niet. Als op 10 maart 2011 in het kader van de bescherming van de vogelpopulatie in de duinen van Grote Keeten tapuit- nestkasten worden ingegraven door boswachter Roelf Hovinga samen met de vrijwilligers Henk Schendelaar en Peter Wilmsen doen zij een belang rijke archeologische vondst. Tijdens het graven werd aan de rand van een voormalig schietterrein een bot gevonden. In eerste instantie werd ge dacht aan een dierlijk bot. Een dag later heeft boswachter Chris van der Vliet de vindplaats nauwkeuriger onderzocht en deze kwam tot de conclusie dat het menselijke resten betroffen. Nadat de beheerder van het gebied, Landschap De afdeling cultuurhistorie van de Provincie Noord-Holland ziet de ar cheologische vondst als één van de meest waardevolle in de provincie uit de tijd van Napoleon en liet het uni form van de soldaat reconstrueren. De vondsten en het op ware grootte mo del in rode uniform, zoals die er toen uitzag, werden 14 oktober 2011 in de ontvangstruimte van de Helderse Vallei gepresenteerd. De skeletresten komen te liggen in het nog te openen en openbaar archeologisch depot in Castricum. Het model van de soldaat en zijn uitrusting zijn te bezich tigen in een expositie tot en met 30 juni 2012 in fort Kijkduin. Vervolgens worden zij opgenomen in een expositie over na tuurontwikkeling bij de Helderse Vallei tijdens de zomer van 2012. Het verhaal omtrent de vondst is ook opgenomen in het boek 'Duinen en Mensen van Rolf Roos dat in november 2011 uitkwam. De skeletresten werden gepresenteerd in de Helderse Vallei. Foto's: Sherry Noot. Het fraai gereconstrueerde uniform van de soldaat. 51

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 5