Het is de moeite waard om naar de restauratie van de HD 2 te kijken op Willemsoord. het mag niet baten. De boekhandel aan de Keizerstraat is failliet. Zeg nu zelf, wat is een stad zonder een echte boekenwin kel!? Voor de uitbaters Joan Pfann en Ingrid Lucassen zal achter de wolken de zon blijven schijnen; het boek is immers geschreven. Hun gang staat in schril contrast met die van de Helderse vis- serijdagen. Die staan nu in de top van de Helderse én de regionale evenementen. Vis met muziek, oude ambachten, kijk op de restauratie van de HD 2 (voor heen de VD 95), een heuse kermis, met daarover een deken van muziek en geur van gebakken vis. De juiste formule en het daarbij passend weer is gevonden. Onderwijl krijgt de Stadspartij, zonder formule, de niet behaalde winst in de schoot geworpen: zij biedt de Trots-weg- lopers onderdak. Dat het tot heil mag zijn van de inwoners. Aan het einde van de maand sluit restaurant Dok 51. Voor zeven van de negen leerlingen levert het kostbare leerwerkproject een diploma op. De rest moet zijn verlies nemen: de gemeente c.q. Willemsoord als kapitaal- en borgverschaffer, de ondernemers en de leveranciers. Een bedrijfsplan maken bij de Kamer van Koophandel is zo slecht nog niet. Lichtpuntje: na jaren is Den Helder weer vertegenwoordigd in de Tweede Kamer. Ybeltje Berckmoes wordt tussentijds lid van het parlement. Oud wethouder Bernard Fritzsche springt op haar raadszetel. Mevrouw Frouwkje Laning-Boersema is haar voor gegaan. Zij is van 1982 tot 1994 kamer lid voor het CDA: zeer invloedrijk op gebied van de volksgezondheid en de anti-kernwapenbeweging. Terwijl in het laatste weekend van augustus de orkaan Irene de Amerikaanse oostkust teistert, streelt een zonnige branding de Helderse zeedijk en het gehoor bij echt Hollands zomerweer. September De maand begint met een warm en zonnig weekend dat uitnodigt tot mis schien wel de laatste barbecue van het jaar. Toch hebben de vele evenementen meer aantrekkingskracht: het Last Mi nute Summer Event in Quelderduyn, de vliegermanifestatie bij Beach Club Citadel, circus Renz op Willemsoord, en ZomerDromen in het Timorpark, mét gele badeendjesrace. Als het om orga niseren gaat, zijn Nieuwediepers nau welijks te overtreffen. Na dit weekend barst de herfst in volle heftigheid los. Bij vliegende storm keert op maandag zes september de Trés Hombres terug van de Wereldhavendagen in Rotterdam: op de rand van de branding scheert zij langs de Haakse gronden, zeewaardig, en zonder motorvermogen. Voor land rotten spectaculair. Een dag later, bijna symbolisch, vaart de Eendracht dezelfde koers, in rustiger vaarwater. Gemeen schappelijk hebben zij het oploeven; even wordt de koers verlegd naar de Razende Bol, voordat het gat, het Mars diep, wordt ingedoken. Ouderwets zee manschap! Oploeven doet het gemeen tebestuur ook. Het koopt een paar jaar geleden de 'Moulin Rouge'. In dat pand zou geen nieuw bordeel mogen komen. Anno nu wordt een sexondernemer ge zocht. Een verhit debat in de gemeen teraad volgt. Zomerse temperaturen laten onverlet dat de herfst zijn intrede doet. Een zomerlang verscholen onder steen en struweel komt het schitterende bouwplan uit Napoleontische tijden te voorschijn. De Linie met haar fortifica ties. Eigenlijk de tijd om een 'strak' plan uit te voeren; zou Zeestad dat durven? Directeur Seegers wel, tot het laatste moment. Hij waarschuwt de gemeen- Meer dan genoeg wind voor de Tres Hombres bij terugkeer in Den Helder. srra-saw 81

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 35