nen met een week sluiting. Zijn optreden verdient waardering, zelfs als een rechter zijn inzichten wellicht niet altijd deelt. Een beetje meezeilend op zijn wind komt het raadslid Prins, wonende in het stadscentrum, met klachten over stede lijk lawaai, veroorzaakt door kroeglopers en, hoe bestaat het, de kraambouwers voor de Juttersmarkt. In het weekend en op de dinsdagmorgen is het raadslid, zijn inziens, te vroeg bij de tijd gebracht. Hij vraagt de burgemeester wat die er aan denkt te doen. Het antwoord is er voor de vraag: als terugkerende remedie, de sluitingstijden naar voren halen. De Juttersmarkt is andere koek. Misschien kunnen gratis oorpluggen worden ver strekt aan centrumbewoners. Het zit de gemeenteraad niet mee. Als het maar even rustig dreigt te worden, breekt bijna gewoontegetrouw de pleuris uit: nu valt de fractie van coalitiepartner Trots in fracties uiteen. Zij zet daarmee het colle ge van Burgemeester en Wethouders op het slappe koord. Van de schrik is de ge plande tweedaagse werkconferentie van de gemeenteraad voorlopig uitgesteld. Als heidegedoe ooit zin heeft, dan is het wel in een crisissituatie als deze; een gemiste kans? Dat lijkt de kinderboer derij de Helderse Duinen niet. Tot aan de beesten toe, is alles spie en span. Wel wordt het nimmer meer een zondagmid dag kuieren in de Donkere Duinen, met het kleine grut dat stronken boerenkool, wortelresten en brood, in alle soorten en maten, meezeult. Dat mag niet meer. De dieren leven nu eigenlijk in een zorg boerderij: zij krijgen biologisch voedsel in bakjes, dat bezoekers ter plaatse kun nen kopen. Echt schrikken doen wij als er s nachts wordt geknald. In een portiek aan de IJsselmeerstraat hebben onverla ten spuitbussen tot ontploffing gebracht. Eerder ongein dan gevaarlijk, maar niet bepaald bevorderlijk voor een rustige slaap. Van een heel andere orde is het kamperen in deze zomer. Toeristen die de opleiding tot padvinder mis zijn ge lopen, pakken tussen de stortbuien door hun biezen en trekken huiswaarts. Voor kinderen hoeft dat niet: in een voortent in warme waterdichte slaapzakken is het goed toeven. Na het ontwaken wacht slechtweervoorziening speelparadijs Bal- lorig. Zelfs een doorweekte zomer kan een goede zomer zijn, afhankelijk van het perspectief. Mooi weer of slecht weer, kosten doet het altijd. Het schijnt dat vooral jongeren slecht met geld kunnen omgaan. Daarom krijgen tweedeklas leerlingen van Scholen aan Zee geldles. Zo denken onderwijsgevenden, Woning stichting en andere organisatie hen te behoeden voor torenhoge schulden. In vroegere jaren is het gezin daarvoor bij uitstek de leerschool. Wonderen zijn de wereld niet uit. Half augustus raakt een Duitse mevrouw 's nachts te water in de jachthaven op Harssens. 's Morgens is zij ter hoogte van Den Oever, 10 kilometer verder, gevonden. De Helderse reddings boot Joke Dijkstra brengt haar terug naar Den Helder. Zullen wij blijven her denken als zij die wisten te overleven, er niet meer zijn? En zo ja, op welke wijze? Die vragen worden prangend in de loop der jaren. Op 15 augustus is herdacht dat 66 jaar geleden Japan capituleert. Bij het oorlogsmonument staat de burge meester met indrukwekkende woorden stil bij het verschrikkelijke leed dat de bezetter over Nederlands Indië bracht. De onderzeeboot Tonijn staat, in termen van de huidige generaties, voor de jong ste geschiedenis. Een bezoek daaraan door jong of oud staat garant voor een blijvende herinnering. Monumenten moeten onderhouden worden. Na acht tien jaar vraagt de buitenwand om een nieuwe beschermlaag. In vroegere jaren is de sop de kool niet waard: het mari- nebedrijf verricht een dergelijk klusje buiten de orderportefeuille om. Nu moet er marktconform worden gewerkt. De kosten ad 350.000 doen bestuur en directeur van het museum op hun zetels beven. Beven doet het ook voor de kust van Julianadorp. Door het weghalen van aardgas, stort het nu gasloze gesteente ineen. Kleine aardbevingen zijn het gevolg. Gelukkig op een diepte van 3,5 kilometer en 30 kilometer uit de kust, maar toch. Soms wil men gebeurtenissen vergeten, die niet kunnen worden verge ten. Voor onze vereniging - de Helderse Historische Vereniging - is dit de gang van zaken met de Maranathakerk in de Visbuurt. De HHV moet zich ontdoen van dit schip van bijleg en geeft het ca deau' terug aan de gemeente. Die gooit het kerkje in de vrije verkoop, en dan meldt Visbuurtbelangen zich. De vereni ging heeft hard gewerkt, heeft geld gesto ken in het opknappen van het kerkje. De daardoor verkregen meerwaarde moet bij verkoop terugvloeien in de kas van de vereniging. De meerwaardetheorie van Karl Marx volgend, heeft de vereniging gelijk. Niemand zal beter weten dan de nieuwe voorzitter Koos van Dongen dat er licht zit tussen gelijk hebben, en gelijk krijgen. Marx's theorie gaat evenmin op voor 'De Drie Boekjes'. Hard werken, een veelzijdig aanbod, een nieuwe formule, Veel zingen en vis eten. Het Huisduiner Koor op de druk bezochte Visserij dagen. 80 j Rabobank

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 34