worden gered. Dit lot dreigt ook voor School 7. Vechten tegen windmolens is actueler dan ooit tevoren. Nu trekken de bewoners van de vijf woontorens aan Andromeda in Boatex ten strijde tegen vervangende bouw van twee windmo lens met een hoogte van 67 meter. On der aanvoering van de verpersoonlij king van de 'Grote Beer', de heer Harry Brinkman, hebben zij zich gewend tot de Raad van State. Halverwege juli laat de zomer van 2011 zijn ware gezicht zien: een bedriegertje. Het weer in de lente zal niet worden geëvenaard: de zomer is nat en koel, met weinig zon. Als zelfs de weergoden ons stadje in de steek laten De bezuinigingsoperatie is zichtbaar aan het worden: het Gemini Ziekenhuis sluit de verpleegafdeling 4-Oost; de gemeente de bibliotheekves tiging in De Schooten. De visafslag deelt in de malaise: vergeleken met de periode in 2010 daalt de omzet met 1,1 miljoen; dalers in prijs zijn de tong en de garnaal. GSM-masten (GSM staat voor Global System for Mobile commu nications, of wel wereldwijd systeem voor mobiele communicatie) gaan sinds jaar en dag over de tong. De straling van de masten zou schadelijk zijn voor de gezondheid. De resultaten van we tenschappelijk onderzoek zijn niet een duidig. Reden voor corporatie Woontij de mast te verwijderen van de toren op de Duinkerk. In december 2012 is het kleine zusje van Woningstichting hele maal mastvrij. Op zijn minst is heel positief ingespeeld op de zorgen van de huurders en dat verdient lof. Lof krijgt het Kabinet voor het verlagen van de overdrachtsbelasting bij de aankoop van een woning van zes naar 2%. De laatste jubelklanken zijn nog niet ver stomd of de vereniging voor makelaars meldt een nieuw dieptepunt in de ver koop van huizen. Den Helder en Texel kennen in het voorafgaande kwartaal zegge en schrijve 42 verkopingen. Mid den in een economische en financiële crisis, midden in een krimpsituatie, waarvan het einde niet in zicht is, moet er gekeken worden naar drastische in grepen. Bijvoorbeeld het opkopen van huizen, waar geen markt voor is, door de overheid, gevolgd door sloop. Goede woningen kunnen aangepast worden tot levensloopbestendige woningen. Ja, dat luxe penthouse met uitzicht op zee zit er dan niet meer in. Een aanpak die een beetje te vergelijken is met de aankoop van Amigo, door Woningstichting en gemeente. In de jaren tachtig gaat daar menige joint in de fik, tot het pand zelf aan de beurt is. Het kan altijd erger, als wij het hoogheemraadschap mogen geloven. Bij een superstorm, zoals jaren geleden voorzien door toenmalige weerman Peter Cruijff, kunnen de dui nen ter hoogte van het Hengstepad het begeven en loopt de stad onder water. Voordat het vege lijf, voordat have en goed kunnen worden gered, moeten volgens Landschap Noord-Holland eerst de zeldzame dieren en planten in het duingebied in veiligheid worden gebracht. Kijk, hier wordt de stem des volks node gemist! Ook als je geen werk hebt en aangewezen bent op een bij standsuitkering. Het gemeentebestuur gaat bezuinigen onder het mom van sociale activering. Bij het verliezen van werk moet men zich aantoonbaar inzet ten voor het vinden van een nieuwe baan, in een stad waar banen meer dan schaars zijn. Heeft men geen succes, dan volgt na enkele weken van vasten en smachten een verlaagde uitkering. Als het helemaal tegenzit, kan men di rect door naar de schuldhulpverlening. De voorlichter van de gemeente durft en passant te stellen dat de volksverte genwoordiging hier niet over gaat! Als zelfs het gemeentebestuur 'The cold turkey approach' zonder hikken toepast, dan moet een zich respecterende volks vertegenwoordiging zich roeren. Deze approach, deze snoeiharde bezuiniging is afgeleid van de Leer van de econoom Milton Friedman: de overheid gaat in moeilijke tijden fors snijden, laat rente verhogingen toe, laat salarissen dalen en werkloosheid sterk oplopen. Zodoende wordt het kwetsbare deel van de bevol king geslachtofferd. Alle besluitvorming is niet altijd, of altijd niet, zo snel. Neem de Powerbootraces. De races met wel heel snelle boten op het Marsdiep gaan dit jaar niet door, hoewel de provincie een vergunning voor vijf jaar verleent. Milieuclubs gaan in beroep bij de Raad van State; die geeft op 25 juli wel toe stemming, maar die komt te laat voor de organisatie. In 2012 is een herkan sing mogelijk. Voor hanen geldt geen herkansing. Sinds haar ontstaan, is er wel een plek in de stad waar een haan voortijdig victorie kraait. Jarenlang zijn er tientallen beroep- en bezwaarschrif ten tegen de lawaaimakers ingebracht door buren die het slapen is vergaan. Het is over. Het gemeentebestuur heeft de haan in de pan, nee, in de ban ge daan. De bebouwde kom is voor hen vanaf nu verboden gebied, een no-go- area. Hoewel, verordenen is één, hand haven twee. De maand eindigt met een opmerkelijk mooie expositie op het terrein van het Marinemuseum: Ode aan de liefde. Vissersweduwen vertellen over hun liefde en verdriet. Aangrij pende verhalen die al sinds lange tijden uit het moderne gezinsleven zijn ver dreven door ontijdige tv-series en der gelijke. Augustus Begin augustus maken cijfertjes duidelijk dat de traditionele kampeertent en toch ook wel de caravan verdrongen worden door de camper. Er zijn erbij die kun nen concurreren met een touringcar. De reactie daarop komt in de vorm van meer camperplaatsen. Willemsoord doet eindelijk mee. De Oude Rijkswerf is een schitterende uitvalsbasis voor een kort verblijf in en om onze stad. De saaie zomer kan wel een oppepper gebruiken, moet burgemeester Schui ling hebben gedacht en gooit een steen in de vijver: de Helderse horeca moet de deuren eerder sluiten. Meer en meer doet Schuiling cafés voortijdig sluiten. Horeca-ondernemer is een vak. Schenk je drank aan kinderen of aan bezoekers die teveel hebben genuttigd, dan is dat in strijd met de voorschriften, wat heet, zij zouden het niet moeten willen. De burgemeester treedt steeds vaker op door een sanctie op te leggen, te begin- 79

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 33