Pompen najaren terug bij brandweer Ab van de Walle Bij het voorbereiden van het boek over 250 jaar brandweer kreeg ik een tip over een antieke brandbluspomp. Deze was gefotografeerd in het Han- nemahuis te Harlingen. Om even te rug te gaan in de tijd naar begin 1800 kom je terecht bij de zogenaamde "Spuithuisjes". Dit waren gebouwtjes, al dan niet ge bouwd aan bestaande gebouwen of huizen. Zo stonden er op strategische plaatsen pompen en ander brandweer- materieel opgeslagen. Zo zijn er spuit huisjes in Helder, Huisduinen en bij de Blauwekeet (hoek NH kanaal School- weg Julianadorp). In Huisduinen stond het spuithuisje bij de school aan de Badhuisstraat. Ook is er later een pomp geplaatst bij de vuurtoren. Deze stond in een opslag bij de woningen welke voor de vuurtoren aan het Schapendijk je stonden. Vanwege de dijkverzwaring moesten deze woningen wijken. Hier woonde o.a. personeel van waterstaat en loodsdienst, welke de pomp moesten bedienen als er brand in de vuurtoren uitbrak of in een van hun woningen. Na de uit dienststelling van de pompen zijn ze in gebruik genomen aan boord van loodsvletten om overtollig water uit de vlet te pompen. De pomp welke bij de vuurtoren stond ging uiteindelijk naar de vuurtoren van Watum nabij Delfzijl. Op 25 april 1945 werd de vuurtoren van Watum gebombardeerd door twee RAF Typhoon toestellen. De pomp werd gespaard en ging terug naar het loodswezen in Den Helder aan de haven nabij het Ankerpark. De beide pompen hebben hier gestaan totdat het loodswezen naar Harlingen werd overgeplaatst. Op de nieuwe locatie was geen plaats en geen behoefte aan deze twee oude handpompen. Zij zijn uit eindelijk geschonken aan het Harlings museum het Hannamahuis. Hier zijn ze De brandbluspomp die oorspronkelijk in Deze brandbluspomp behoorde bij de huisjes naast het spuithuisje naast de dorpschool stond, de vuurtoren. tentoongesteld geweest en later verdwenen ze naar de zolder in depot. Na gesprekken met de conservator bleek dat deze de pompen liever kwijt dan rijk was. Hij stelde voor de pompen terug te geven aan de gemeente brandweer en legde e.e.a. vast in een schrijven aan Gino Tib- boel, de commandant van de gemeente brandweer. Hierna moest toestemming verkregen worden van het rijksarchief te Rijswijk welke precies in kaart heeft gebracht wat onze musea bezitten. Het laten omzetten van het bezit in een museum naar een bruikleen door een niet museale locatie is niet zomaar even geregeld. De brandweer wilde de pompen voor de viering van het 250-jarig bestaan op 5 februari 2011 graag in het bezit hebben. Het 250-jarig bestaan is gevierd met een druk bezochte receptie, uitgifte van het jubileumboek en feestavond, doch zon der de pompen. Toch nog onverwacht kwamen de pompen na een grondige inspectie, compleet met bruikleen- De dorpschool in Huiduinen nog voor de uitbreiding aan de linker zijde. Links tegen de zijgevel het spuithuisje. overeenkomst, deze zomer aan bij de brandweerkazerne aan de Bastiondreef. De pompen staan nu in het Atrium opgesteld bij andere historische voor werpen. Al met al heeft het meer dan een jaar geduurd om de pompen in Den Helder te krijgen. Het boek "Brandweer Den Helder 250 jaar van brandspuyt tot tankautospuit" is te koop bij BRUNA aan de Spoorstraat of te bestellen bij de HHV voor 20,—. 77

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 31