Jeugdherinneringen na lezen artikel over echtpaar Lever Richard Kollaard Met veel plezier heb ik in het laatste nummer van "Levend verleden" (Juni 2011, red.) het artikel gelezen van Jan T. Bremer over de "Kanaalwegschool" en het echtpaar Lever. Ik heb ongeveer in dezelfde periode als de heer Bremer op deze school gezeten en allerlei dingen uit het ver leden kwamen mij weer voor de geest. Ik heb hem opgebeld om hem te bedan ken voor het verhaal en toen bleek, dat ik hem nog een aantal bijzonderheden kon vertellen, die voor hem nieuw wa ren. Hij adviseerde mij om ze op schrift te stellen. Ziehier het resultaat. De familie Lever heb ik goed gekend. Mevrouw Lever was presidente van de "Nederlandsch Christelijke Vrouwen Bond", afdeling Den Helder en mijn moeder was secretaresse. Zo was er over en weer veel contact. Bovendien zagen we elkaar elke zondag in de Bethelkerk. Van meneer Lever herin ner ik me vooral zijn aanvallen van maagpijn. Hij nam dan een pilletje en wij kregen schriftelijk werk op. Het was doodstil in de klas! Toen ik in 1936 op de Kanaalwegschool kwam zat ook de Christelijke MULO school nog in het gebouw. Maar dat duurde niet lang, omdat deze verhuisde naar de verbouwde Vismarktschool. Wel herinner ik me nog, dat een juf frouw van de lagere school in '37 of '38 trouwde met een meester van de MULO. De bruid, juffrouw de Vries was "onze" juffrouw en daar waren we trots op. Ze trouwde met meneer Rebel en het bruidspaar werd gehuldigd in de gang van de school bij het trappenhuis. Ze kregen van ons een leeslamp met lectuurbak. Met het echtpaar Rebel heb ik steeds contact gehouden. Ze zijn nog niet zo lang geleden beiden overleden in Soest. Uit deze periode herinner ik me ook nog, dat we een keer brandalarm heb ben gehad. Bij meneer Bommel in de vijfde klas kwam rook door de vloer. Hij waarschuwde meneer Lever en in de kortst mogelijke tijd stond de hele schoolbevolking in de Kolensteeg. Toen kwam de conciërge, meneer Dortmunt eraan. Hij was even weg voor een boodschap. Het bleek, dat hij wat nat aanmaakhout op de kolenkachel van de centrale verwarming in de kelder te drogen had gelegd en dit was gaan smeulen. Ons speelterrein was de Kolensteeg. Maar naast de school stond het "stem pellokaal", waar de werkelozen hun dagelijks stempel moesten halen. Ze stonden vaak tegen de muur geleund "kringetjes te spugen" zoals we dat noemden. Op straat lagen de restanten pruimta bak. We vonden het altijd een beetje eng om daarlangs te lopen. Op 28 augustus 1939 werd de mo bilisatie afgekondigd en de school werd gevorderd ten behoeve van het leger. De nieuwe cursus kon dus begin september niet beginnen. We gingen natuurlijk bij de school kijken wat er te doen was en het was maar raar om die onttakelde lokalen te zien. We mochten De Christelijke MULO-school aan de Kanaalweg. 67

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 21