HALLELUJAH bouw was in 1862 gereed gekomen voor de Chr. Afgescheiden Gemeente. De bouw kosten hadden hier f. 8.540.- bedragen. De eerste steen was gelegd door Abeltje Op 't Holt, het zoontje van de dominee. Een steen, die hieraan herinnert, kreeg, zij het via een omweg, tenslotte ook een plaatsje in de nieuwe Bethelkerk aan de Prins Hen driklaan. Met de grote steen werd zorgvuldiger omgesprongen. Deze werd ingemetseld in de gevel van de Zuiderkerk, ter gele genheid van de uitbreiding van die kerk in 1912, waarbij ook de naam "Bethel kerk" meeverhuisde van de Kanaalweg naar de Spoorstraat. Beide gemeenten waren al vanaf 1892 verenigd onder de naam: "Gereformeerde Kerk van Den Helder" en men wilde nu toch liever ook niet meer verspreid over twee kerk gebouwen s zondags bijeenkomen. mm DIT IS VAN DEnHeERE GESCHIED mm Het ontwerp voor de uitbreiding van de kerk is van de landelijk bekende architect Tjeerd Kuipers. Alles van bescheiden omvang. De aanbestedings som bedroeg f. 11.323.-, het schilder werk niet inbegrepen. Deze Tjeerd Kuipers heeft alom in den lande beslist grotere werken verricht. Als een van zijn imposantste ontwerpen geldt wel de in 1899 gebouwde en nog steeds als kerk in gebruik zijnde Wilhelminakerk aan de Blekersdijk in Dordrecht. De oude Bethelkerk aan de Kanaalweg werd verkocht aan het Bestuur van het Chr. Militair Tehuis. De kerk werd afge broken en een nieuw Tehuis verrees naar ontwerp van de bekende bouwmeester W. M. Dudok. Hij zorgde voor een stijl vol gebouw, nog in Berlagiaanse trant. Later zou Dudok zich verder ontwik kelen en bekend worden o.a. door zijn stadhuizen in Hilversum en IJmuiden. Eenmaal op zijn nieuwe plek aange bracht was de grote gevelsteen aan het Julianapark een echte blikvanger, waar bij de in de loop van de tijd aangevulde jaartallen wel enige toelichting behoe ven. 1840 is het jaar van het ontstaan De oude gevelsteen in de hal van de nieuwe Bethelkerk aan de Prins Hendriklaan. Foto: J.L. Bel. 66 De Bethelkerk op de hoek van de Spoorstraat en Kerkstraat in 1992. van de Chr. Afgescheiden Gemeente aan de Kanaalweg, 1887 dat van de gemeente in de Zuiderkerk, 1861 het bouwjaar van het kerkgebouw aan de Kanaalweg en 1912 het jaar, waarin de Zuiderkerk werd vergroot. Vooral het woord "Hallelujah'gaf nog al eens aanleiding tot commentaar van voorbijgangers. Zo konden kwa jongens het wel eens niet nalaten om luidkeels "Halleluja, rotte peren" te roepen. Zo ook een keer toen we met onze schoolklas voor de deur stonden omdat een schoolconcert bij uitzon dering in de Bethelkerk zou plaats vinden. Als regel gingen we hiervoor naar de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. Binnengekomen klonk ook ineens de kreet: "Je kunt hier zelfs balkon zitten, zeg!" De jeugd voelde zich er blijkbaar even thuis als in de bioscoop. En de kerkeraad (zo schreefje dat toen nog) had er niet eens bezwaar tegen dat er na het concert geapplaudisseerd werd, wat in de Nieuwe Kerk strikt verboden was. Ja, zo verhield zich toen nog de kerkelijke smaak van hervormden en gereformeerden. Maar de tijden zijn veranderd. Thans vinden de beide groe peringen van voorheen samen hun weg naar de nieuwste (de derde) Bethelkerk in het hart van de stad en ze passeren in de hal van deze kerk de steen, die alles gehoord en gezien heeft. Maar een steen des aanstoots zal het toch wel voor nie mand meer zijn. Applaus! Bronnen: Ds. E Tollenaar, Een eeuw kerkelijk leven van de Gereformeerde Kerk van Den Helder. H.v.d.Weyde en H. W. v. Egmond, Ander halve eeuw Gereformeerde Kerk Den Helder. Dr. Regn. Steensma en Dr. C. A. van Swichem (red.), Honderd vijftig jaar gereformeerde kerkbouw. Helderse Courant. «5 »- HW W! as» *8* BB 3 Z rrinriT"

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 20