Een verhaal bij een oude ansichtkaart BRIEFKAART. Joop Bel, Velserbroek Meer dan honderd jaar geleden stuurde zij deze kaart aan haar zuster in Burum. Wie zij was, deze dame, die zo trots was op "onze" kerk en pastorie, het zal moeilijk nog te achterhalen zijn. Ooit behoorde deze kaart tot de verzameling van dokter Schoorl, in Den Helder geen onbekende. Nu mag ik proberen, er een verhaal bij te schrijven. Wat we hier zien is de Zuiderkerk in de "Verlengde Spoorstraat", zoals de straat op de kaart staat vermeld. Misschien dat menigeen, die het plekje herkent, zou zeggen: maar dit is toch de Bethel- kerk aan het Julianapark? Dan lopen we echter wel iets te hard vooruit in de tijd. Deze kaart dateert namelijk uit 1902 en als we even om het hoekje zouden kun nen kijken in de Gravenstraat, zouden we daar slechts de helft van de latere Bethelkerk aantreffen. De Zuiderkerk werd namelijk in 1889 gebouwd voor ook de helft van wat later de Gere formeerde Kerk van Den Helder zou heten. Wat de andere helft betreft, dat was toen nog de Chr. Afgescheiden Gemeente, die een kerkgebouw aan de Kanaalweg bezat. Maar daarover later. De Zuiderkerk werd gebouwd voor de gemeente, die in 1887 ontstaan was uit de z.g. Doleantie. Men kon zich, ook in Den Helder, niet langer verenigen met de vrijzinnige prediking in de Ned. Hervormde Kerk en wilde "tot refor matie komen". Men beschouwde zich niet zo zeer als afgescheiden van de hervormde kerk, maar wilde deze juist herstellen. Vanuit deze gedachte is de naam Zuiderkerk te verklaren. Er was in Den Helder al een Westerkerk. De Zuiderkerk zou daarnaast de herstelde kerk zijn. De bouwgrond voor de kerk, op de hoek van de Spoorstraat en de Gravenstraat kostte f. 1.640.-, het ge bouw zelf kwam voor f. 8.500.- gereed. "Onze pastorie en kerk, je zuster, A. Boersma". De ansichtkaart van de Spoorstraat, met toen nog de Zuiderkerk, werd in 1902 verzonden. Achterzijde ansichtkaart. Op zoek naar A. Boersma, zuster van J. Jonkhoff, leverde het volgende op. De predikant Ds. Cornelis Stadig (Wieringen 1853 - Amsterdam 1924) woonde toen Spoorstraat 8 - Zuiderkerk. Zijn echtgenote was Aafke Boersma (Burum 1856 - De Bilt 1928) waarmee hij in 1878 te Burum, gemeente Kollummerland (Fr.) was gehuwd. Haar ouders in Burum waren Doeke Jansz Boersma (landbouwer) en Frouktje Oegers de Boer. Zij kregen meerdere kinderen waaronder ook een dochter Jetske (1858). Deze huwde te Grijpskerk (1886) met de te Groningen geboren Haike Jonkhoff. Kennelijk stuurde de domineesvrouw Aafke de ansichtkaart naar haar zus Jetske. (Piet Zeeman Maar terug naar de ansichtkaart. Wie goed kijkt - neem er desnoods een vergrootglas bij - zal ontdekken, dat aan de gevel van de kerk de bekende steen, die thans nog in de hal van de allernieuwste Bethelkerk te zien is, ontbreekt. Die bevond zich namelijk nog in wat toen de Bethelkerk heette, na melijk de kerk aan de Kanaalweg. Dit ge- (Carte Postale.) 65 Verlengde spoorstraat. Ui'.g. A. J. Maas. Zijde ALGEMEENE P03TVEREENIGING. (UNION POSTALE voor het adres bestemd. (Cöté réservé a l'adresse.)

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 19