Op walvisjacht naar Spitsbergen - I Jan T. Bremer Bezorgd en ingeleid door Louwrens Hacquebord 160 biz., Walburgpers - Zutphen, 2010. Prijs 29,50. ISBN 9789057306938 De ondertitel van dit werkelijk schit terend geïllustreerde boek luidt 'Een hachelijke onderneming in de Noor delijke IJszee, 1774 - 1778'. Juister lijkt mij het meervoud 'hache lijke ondernemingen', want het gaat in feite om een viertal walvisvaart journa len en een beschrijving van het gebied waarheen men op walvissen jaagde. Het 'Memoriael van de Dieptens en de Baaye en Coerse van de selve in Groen land, anno 1774' geeft een gedetailleerd overzicht van de belangrijkste baaien van de Spitsbergen archipel. Samen met de kaart van Gerard van Keulen (1714) geeft dit Memoriael een goed beeld van Spitsbergen en omgeving. Deze kaart was door Van Keulen weer gemaakt met behulp van gegevens die door de Helderse commandeur Cornelis Cornelisz. Gieles (ca 1670-1722) en de eeuw de meeste walvissen gevangen, maar brachten een eeuw later minder walvissen meer op door hogere traan- eeuw ging het achteruit met de Neder landse walvisvaart vooral door Engelse Oostzaner commandeur Outger Rep waren aangeleverd. Behalve het Memo riael bevinden zich in het museum 'In 't Houten Huys' in De Rijp ook nog een prijzen. In de tweede helft van de 18e viertal journalen van Fedde Jansz. Vis ser. Het journaal van 1775 is grotendeels verloren gegaan, maar de overige drie -concurrentie. Maar ook doordat er rond (over 1776,1777 en 1778) zijn recent ge- Spitsbergen door overbejaging minder transcribeerd (door C.J. Mol). De Gro- walvissen gevangen werden. Walvissen ningse hoogleraar Arctische en Antarc- die bovendien door de jachtdruk nog tische studies aan de Rijks Universiteit te niet volwassen geworden waren. Groningen Louwrens Hacquebord heeft In zijn journalen geeft Fedde JanSz. deze journalen, voorzien van een uitvoe- Visser meermalen aan dat de walvissen rige inleiding en talrijke illustraties en klein waren en weinig spek opleverden, diverse kaarten integraal uitgegeven. Tenpinde tóch voldoende te kunnen Fedde Jansz. Visser was 20 jaar toen hij (yangen nam men steeds grotere risico's voor het eerst naar Spitsbergen voer onder de Helderse commandeur Cor nelis de Leeuw van Simon Beets, reder in De Rijp. Het was in een tijd dat meer dan eenderde van de commandeurs op de Nederlandse walvisvaartvloot afkomstig was van Huisduinen/Den Helder. Twintig jaar later kwam bijna de helft van de ongeveer honderd Nederlandse walvisvaarders uit deze Marsdiepdorpen. Omdat comman deurs graag met zoveel mogelijk 'eigen volk' voeren, zal de bemanning van de 'Weltevree' ook wel grotendeels uit Huisduinen/Den Helder afkomstig geweest zijn. door achter de dieren aan het ijs in te V'T Nrx~ y'j T zeilen. Soms té ver, waardoor schepen in het ijs gekraakt werden, Jn 1777 ver gingen op deze manier 14 schepen en kwamen honderden opvarenden om. Het schip waarop hij voer werd ge spaard, maar in totaal 7 Nederlandse - waaronder de Helderse commandeurs Klaas Jansz. Kasterkum en Jacob Hen- driksz. Broertjes-'- en 7 Hamburgse scheepsbemanningen kwamen om in het rampjaar 1777. In zijn journaal van 1778 schrijft Fedde Jansz. over de dramatische gebeurtenis- sen van het jaar daarvoor. Via enkele zeehondenjagers was ook het nieuws van de redding van een aantal bemanningsle- Wij bidde goede Godt om een behouden reis En een goe walvisvangst als wij komen in 't ijs Wil dan ons schip en volk door Uwe hant (b)eware Opdat wij O Heer, behouden mooge vare De walvisvaart was een onzeker en gevaarlijk bedrijf. Tegenover grote win sten stonden grote verliezen. De traan- prijs varieerde sterk en was niet alleen afhankelijk van de vangsten, maar ook van prijzen van oliehoudende zaden. Zo werden in de tweede helft van de 17e Een kleine groep van zo'n veertig man den van de gekraakte' schepen tot in het vangstgebied doorge drongen, zodat Fedde er melding van kon maken in zijn journaal. Na een aantal dagen in primitieve on derkomens van zeildoek en wrakhout op het ijs te hebben gebivakkeerd had een groep van ongeveer 230 man be sloten een poging te wagen di van Groenland te bereiken. ostkust i Y - -M, t w.iw.z,, .5.4.,„ v Bezorgd en ingeleid door Louwrens Hacquebord

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 14