van Jacob Pietersz Dogger. En ook de familie Kwast was al eerder aan de fa milie Wentel gerelateerd: Tante Lijsbeth Wentel (1719-1762) trouwde in Den Helder met Cornelis Simonsz Quast. Met de familie in Alkmaar wordt waarschijnlijk het gezin van Hendrik Wentel, de jongste broer van Abraham bedoeld.8 Tenslotte Dit dagboek geeft ons de gelegenheid om met de ogen van een Oudeschilder huisvrouw de invasie mee te beleven. Daarnaast geeft het een beeld van de bezorgdheid voor en betrokkenheid van Neeltje bij haar aangetrouwde familie en haar mededogen met de door de invasie getroffenen. De schaarste aan levens middelen, de zware last van de inkwar tiering voor de plattelandsbevolking, de schade aan vee en gewassen waren voorboden van een zware, koude en hongerige winter voor de bevolking van Texel en Den Helder, maar vooral voor de mensen op het platteland ten noor den van Alkmaar. Het uitroepen van 19 december tot Nationale Feestdag, de voorzitter van de le Kamer sprak van een Feest der Verlossing, zal daar geen enkele verlichting in gebracht hebben. Verantwoording Ik heb zoveel mogelijk de letterlijke tekst van het dagboek gevolgd en die tekst grotendeels hertaald tot min of meer hedendaags Nederlands. De data waarbij geschreven stond 'Niets van belang' heb ik buiten beschouwing gelaten, evenals de delen die alleen be trekking hebben op Texel. Zie daarvoor de 'Texelse versie in het juninummer 2011 van de Historische Vereniging Texel. Plaatsnamen heb ik in de regel overgenomen zoals ze in het dagboek geschreven zijn. Korte toelichtingen op de oorspronkelijke tekst zijn [cursiej] opgenomen. Tenslotte mijn dank aan Harry de Raad van het Regionaal Archief Alkmaar voor het beschikbaar stellen van beeld materiaal. Bronnen en literatuur Regionaal Archief Alkmaar (RAA), Fa miliearchief De Lange, inventaris 95 genealogische aantekeningen over het geslacht Wentel en inventaris 456 dag boek N. Wentel. Noord-Hollands Archief (NHA) Oud No tarieel archief Texel (ON) inventaris 4902, 4939 en 6902 P.Dekker, Oude boerderijen en buitenver blijven langs de Zijper Grote Sloot, deel 2h,Schoorl 1991 M.D. Dijt en J.S.M. Dijt, Texelse geslachten II, Haarlem, 1973 Wilma Eelman, Een Texels dagboek uit de Franse tijd - De Engelse en Russische invasie in 1799 gezien door de ogen van een Oudeschilder huisvrouw, in Historische Vereniging Texel nr. 99, juni 2011 N.C.F. van Sas, De metamorfose van Ne derland - van oude orde naar moder niteit 1750-1900, Amsterdam 2004 L.C. Vonk, Geschiedenis der landing van het Engelsch-Russische leger in Noord- Holland alsmede den krijgsbedrijven en politieke gebeurtenissen zoo aldaar als in Vriesland en Gelderland in den Jare 1799, Haarlem, 1801 Noten 1. NHA Notarieel inv. 4939 fol. 34 2. Vonk, 50-58 3. Jan Drieuwes (ook geschreven als Jan Driewes) was een zoon van de van Ameland afkomstige commandeur Dirk Driewes en de Helderse Geertje Jans Walig. Zelf was Jan van 1776 tot 1779 commandeur op Groenland; hij trouwde in Sloterdijk met de Texelse commandeursdochter Neeltje Corne lis Neeff. 4. Dekker 5. Dekker 6. Vonk, 52-53 7. In NHA Notarieel 185 inv. 4902 fol. 35 wordt Wentel genoemd als col lecteur van de inkomende granen, tabak, grove waren, ronde mast, brandhout, fruyten, broten, con sumptie, zout, zout, gemaal, het bes tiaal, bieren, turf en kooien, wijnen en gedestilleerd. 8. RAA archief De Lange, inv. 95 59

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 13