Enige kennisgeving. Heden, 3 November, ontving ik de droeve tij ding, dat mijn innig ge liefde Man en de Groot vader mijner kleindoch ter DIRK HOEPFNER* in leven korporaal konst. Kon. Marine, in de ouderdom van 38 j. in Japanse krijgsgevan genschap is overleden op 4 September 1943. Dat hij moge rusten in vrede is de wens van zijn diep bedroefde vrouw Mevr. T. HOEPFNER— VAN OMMEREN. Den Helder, Nov. 1945. Loodsgracht 27. Droefenis in advertenties. Helderse Courant 6 november 1945. Sommige winkeliers maken er een heel verhaal van: "Eindelijk is het klaar" schrijft Lee mans Textielhuis Sluisdijkstraat 73 in een advertentie op woensdag 15 au gustus 1945: "Het heeft lang geduurd vóór we het verwoeste deel van onze winkel in gebruik konden nemen. Nu is het nog wel niet geheel afgewerkt, maar toch zover dat we U in onze etalages enkele artikelen kunnen laten zien, die we in verband met de nieu we distributieregeling reeds ontvin gen. Op welke wijze U ze verkrijgen kunt, zullen wij U gaarne vertellen. Komt U eens horen?" De textielhandelaar A.N.L. Leeman was tijdens een bombardement op vrijdagmiddag 19 februari 1943 door een dozijn geallieerde bommen werpers tezamen met een vijftiental stadgenoten, meest wervianen, ge dood. De zaak werd nadat de winkel hersteld was geleid door een broer van de overledene die aanvankelijk werkzaam was op de rijkswerf. Engelandvaarders en verzetsmensen Opvallend is het groot aantal rouwad vertenties. Mannen die in het verzet omgekomen waren of als te werk gestelde in Duitsland. In een wat later stadium, na de capitulatie van Japan (2 september 1945), verschenen ook advertenties van Nieuwediepers die 'in de oost' hun leven verloren hadden. Zo staat er in de krant van 7 augustus een dankbetuiging voor de vele be wijzen van deelneming en medeleven ondervonden na de ontvangst van het overlijdensbericht 'van onze geliefde jongste Zoon, Broeder en Verloofde Willem Hendrik Aberson'. Hij was een van de vier Helderse jongens die in het begin van de oorlog geprobeerd hadden per bootje naar Engeland uit te wijken. Ze waren gepakt en naar een concentratiekamp gestuurd waar ze tenslotte alle vier zijn omgekomen: Wim Aberson, Albert de Gier, Kees Kwinkelenberg en Chris Reyers. De ouders van Albert de Gier berichtten in de krant van 18 september: "Eerst heden bereikte ons de droeve tijding dat op 31 augustus 1943 in het concen tratiekamp Neuengamme (Duitsland) als politieke gevangene is overleden onze lieve Zoon en Broeder Albert de Gier op de leeftijd van 22 jaar". Van deze vier jonge Engelandvaarders ligt Wim Aberson op het Erehof van de Algemene Begraafplaats te Huisdui nen. Sommige families wisten wel degelijk dat hun zonen waren omge bracht, maar konden dat nu pas ken baar maken. Zo vermeldt de Helderse krant van 19 juli 1945: "Op 17 februari 1945, in het zicht der bevrijding, is door het moordend lood van de SD te Halfweg gevallen voor zijn Vaderland onze innig geliefde Zoon en Broeder Jan Dol op de jeugdige leeftijd van 28 jaar. In leven l.l.vl. K.M. (leerling vlie ger Kon. Marine)". De vrouw van Jan Dol, E. Dol-van Andel, plaatste mede namens haar dochtertje, eveneens een rouwadvertentie in dezelfde krant. Op 5 augustus berichtte F. van Luyk dat zijn beste vriend Koos Roman -die van dezelfde verzetsgroep deel uitmaakte- op 27 februari 1945 was gefusilleerd. In de krant van 26 no vember volgde nog een advertentie waarin vermeld werd, dat de te Half weg gefusilleerde Jan Dol op 27 no vember (her)begraven zou worden te Overveen - in den Erekerkhof. Ook van de Helderse verzetsstrij ders Leo Bosch en Zeger Besterveld, eveneens gefusilleerd op de 29e febru ari 1945 te Halfweg, verscheen een rouwadvertentie dat hun lichamen op 27 november "officieel op het Ere kerkhof te Overveen worden bijgezet". Tenslotte verscheen er eveneens een grote advertentie op 27 november van de Commandant van de Stoottroep Den Helder-Anna Paulowna waarin vermeld wordt dat de op 17, 19 en 27 februari 1945 door de S.D. gearres teerde en te Halfweg, Zwanenburg en Amsterdam gefusilleerde leden van de groep, na een gedachtenissamen komst in de Grote kerk te Haarlem, te Overveen werden herbegraven. De namen in deze advertentie van Helderse mannen behalve de reeds genoemde Zeger Besterveld, Leo Bosch, Jan Dol en Koos Roman zijn: RH. de Booy, H. Dirkzwager, P.A.H. de Koning, A. Vermaat, A.B. van Waarden en A.P. de Visser. In de krant van 22 september vonden we zelfs drie advertenties over de op 15 november 1944 te Noord Bergum (Friesland) door de S.D. doodgescho ten korporaal-vliegtuigmaker Jan Bakker (32 jaar). "De overbrenging (vanuit Noord Bergum) van het stof felijk overschot naar de begraafplaats te Huisduinen zal geschieden op dinsdag 25 september, vertrek vanaf Ruyghweg 20 te 13 u.45." De hier genoemden waren helaas niet de enige verzetsstrijders die in de oorlog omgekomen zijn, maar slechts degenen die in de advertenties van de kort na de bevrijding verschenen kranten genoemd worden.2 Krijgsgevangenen Behalve verzetsmensen zijn er blij kens de advertenties ook nogal wat 192

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 26