ridders de oorlog overleefd. "Jaren vol zorg en verdriet. Aardedonker. Zwaar vergrendelde beestenwagens. Krijsende rauwe SS stemmen, zwaar gelaarsde poten die weerlozen lafhar tig trappen, vuile concentratiekam pen Zo begint zijn artikel in de krant van 13 september 1945. "De weg terug naar Jutterstad" staat erboven. Hoewel Levy Grunwald met Den Helder verbonden bleef en er menigmaal terugkwam, bleef hij wonen in Amsterdam waar hij zich in 1936 gevestigd had.1 Een opvallende advertentie -of eigen lijk twee- is van de Joodse familie L. Elte: "Bij terugkomst in Den Helder is het ons een oprechte behoefte zeer velen van U hartelijk dank te zeg gen voor de wel uiterst sympathieke wijze waarop U, gedurende de nazi nachtmerrie, met ons meeleefde. Dit meeleven heeft ons steeds gesterkt, steeds kracht gegeven. Wij zijn dank baar voor ons behoud en het zal ons een groot genoegen zijn onze vroe gere relaties weer aan te knopen". En namens de Banketbakkerij L. Elte: "Nu wij de leiding van onze zaak weer in eigen handen hebben genomen wensen wij een woord van hartelijke erkentelijkheid te richten aan het adres van de familie P. de Boer, die onze belangen op wel bijzondere contentieuze wijze behartigd heeft. Deze dienst zullen wij niet vergeten. Wij van onze kant zullen niet nalaten dit vertrouwen waardig te zijn. Onze naam moge daarvoor een garantie zijn. Wij zijn ervan overtuigd dat onze oude klantenkring ook thans nog vertrouwen in ons stelt." Heropening winkels Er waren heel wat Nieuwediepers die naar Den Helder wilden terug keren, maar voorlopig niet welkom waren vanwege het enorme gebrek aan woningen. Alleen zij die voor de uitoefening van hun beroep in de marinestad moesten wonen kregen Levi Grunwald spreekt bij de begrafenis van Dorus Rijkers op 21 april 1928. toestemming tot 'her-evacuatie'. En zo lezen we in de Helderse krant in de eerste weken na de bevrijding over de terugkeer van de winkeliers diverse heropeningsadvertenties:. "Binnenkort opening van de vanouds bekende sigarenzaak Labout, Koning straat 56". Sigarenmagazijn J. Biegstraten, Van Galenstraat 54 meldt eveneens: "Ook wij hopen U weer spoedig van alle rookartikelen te kunnen voorzien. Levert daarom Uw tabaksbonnen bij ons in". En de Firma Scheper-Boerman voegt dan in dezelfde krant van 5 augustus 1945 eraantoe: "H.H. Rookers! Thans kunnen wij U mededelen dat onze zaak, welke voorheen aan de Ka- naalweg, tegenover de Mosterdbrug stond, nu gevestigd is Koningstraat 106. Want zoals iedere Nieuwedieper begreep, de Kanaalweg was op bevel van de bezetter afgebroken. 'De Scha kel, Spoorstraat 114, Tabak, Sigaren, Sigaretten en Leesbibliotheek had 'Goed nieuws voor rokend en lezend Nieuwediep!, want de zaak wordt 20 augustus heropend'. Vóórinlevering van bonnen kan bij ons geschieden, men verzekert zich tegelijk van een goed en betrouwbaar adres". Weer normaal geopend, meldt Aard appel-, Groente en Fruithandel T. Bakker aan de Buys Ballotstraat, hoek Huygensstraat. De modelslagerij J. van Groenou in de Ooievaarstraat spreekt van heropening. Slagerij Nic Goes, Keizerstraat 10 adverteert simpel: Weer normaal ge opend. Ook slagerij Reyer Wit, Van der Duin van Maasdamstraat 7 is 'heden weer normaal geopend'(15 aug.). Slagerij Ingelse in de Krugerstraat ver meldt zelfs weer telefonisch bereikbaar te zijn onder no.3027, evenals loodgie ter Schellinger in de Van Galenstraat (tel. 2901). Voor rijwielreparatie kun nen de Nieuwediepers weer terecht bij N.V. Lafeber, het voorlopig adres is Keizerstraat 71. Ook Herman Nijpels zit nog even op het 'oorlogsadres' Su- matrastraat 6. Maar de heropening van het pand in de Spoorstraat zal spoedig plaatsvinden. 191

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 25