mmmm De zomer na de bevrijding: blijdschap en droefenis in advertenties De Heldersche Courant, Nieuwsblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna, was in de eerste maanden na de bevrijding een krantje van slechts een of twee op grauw papier gedrukte blaadjes van tabloidformaat. De eerste nummers werden zelfs met de hand gedraaid en verschenen eenmaal per week. Na een week of drie werd het tweemaal per week en weer een paar weken later kwam de krant weer elke dag uit, al bleef het formaat klein. Maar de krant met als hoofdredac teur Jaap Bijlsma, was er weer en men mocht weer schrijven wat men wilde. Het nieuws op de voorpagina had koppen als: 'De opbouw van ons nieuwe leger', 'De gezondheidstoe stand van de Koningin, 'Zwarthande laars veroordeeld', 'Een nieuw Ame rikaans wapen, de atoombom'. Onder het stadsnieuws werd vermeld dat de treinen weer gingen rijden en dat er op de gemeentesecretarie formulieren verkrijgbaar waren voor het inwinnen van inlichtingen over personen die (gedwongen) in Duitsland werkzaam waren. Maar ook dat de plaatselijke gym nastiekvereniging O.K.K. weer met gymnastiekoefeningen ging beginnen, al vrij snel gevolgd door de andere plaatselijke sportverenigingen. Ook de operettevereniging 'Harmonie' nam al weer snel de 'repetities weder ter hand'. De Noorder Kunstkring had het wat moeilijker: "Een dezer dagen werd ten huize van den heer W. Schoonhoven een bijeenkomst gehouden van de overgebleven leden. Van de twintig leden van vóór de oorlog waren zeven aanwezig. Ook de Kunstkring heeft zijn offers gebracht, de dood van drie leden valt te betreu ren. Onherstelbaar is het verlies van de voorzitter, den heer L. Pinkhof. Evenwel de kring is van zijn gedachte bezield en streeft ernaar in zijn geest door te werken." Aldus de krant van dinsdag 14 augustus 1945. Men ging ervan uit dat iedere Nieuwedieper zonder meer begreep dat de alom gerespecteerde Joodse tekenleraar Leonard Pinkhof (1898-1943) door de Nazi's was omgebracht. En hij was niet de enige. Het overgrote deel van de Helderse joodse gemeenschap was omgekomen in Auschwitz en Sobibor. Maar daar werd niet over geschreven. Pas veel later drong tot de mensen door wat er werkelijk gebeurd was. Het was gewoon niet te bevatten. Al leen Levy Grunwald (1885-1979), de Helderse textielhandelaar én journa list die zoveel voor Dorus Rijkers en zijn mannen betekende, liet wel weer van zich horen. Hij had, mede dankzij zijn bemoeienis met de Blauwe Zee- Leonard Pinkhof (1898-1943) met de schildersklas van de ambachtschool. SBM|

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 24