nedagfestiviteiten wacht de Gorch Fock nog een heel programma. Om negen uur in de ochtend staat er een autotocht op het programma voor twintig onderofficieren en manschap pen naar de Afsluitdijk, onder leiding van enkele Nederlandse officieren. De achterblijvers maken zich op voor een zeilexercitie die om kwart voor tien zal plaatsvinden. Het betreft een attentie van Fregattenkapitan Bernhard Rogge aan de commandant van het Konink lijk Instituut. Wederom zijn velen samengedromd om getuige te zijn van dit voor Den Helder unieke schouw spel; onderaan de steiger, boven op de weg, bij de zeedoksluis en overal waar men zicht heeft op de Gorch Fock. Daar staan de adelborsten van het Instituut, de oud-onderofficieren van de marine die nog gediend hadden in de dagen van zeil, de vissers en vele burgers van Den Helder. Het is welis waar niet hetzelfde als een zeilexercitie op volle zee (het schip blijft immers aangemeerd) maar desondanks een spectaculair gezicht om alle dwars- en langsscheepse zeilen, inclusief de bezaan bijgezet te zien worden. Ver volgens wordt er gebrast, bij de wind, voor de wind, halve wind en gereefd, gegeid, gegord en opnieuw bijgezet. Niets aan dek geschiedt machinaal, alles wordt met de hand gedaan en de kijkers zijn diep onder de indruk van zoveel zeemanschap; de Duitsers geven opnieuw hun visitekaartje af. Ondertussen komen, voornamelijk per spoor en verdeeld over de dag, 330 aspirant zeemiliciens van lichting 1937 op het station aan. Ze dienen zich te melden op de marinekazerne en pas seren allen de imposante Gorch Fock die er recht tegenover ligt, met Hr.Ms. Gelderland en verderop de Java en het Wachtschip. Pas zaterdag worden ze, in uniform, weer losgelaten. In de middag winnen de Duitsers met 3-1 van het waterpoloteam van de adelborste. Om half twaalf is er een gemeenschap pelijke maaltijd voor de Duitse of ficieren in het officiersverblijf van de onderzeedienstkazerne en later in de middag, van half vijf tot zes wordt de Gorch Fock opengesteld voor de meer dan duizend Jutters die, onder regie van de politie, in dichte drommen van deze gelegenheid gebruik willen maken. De vice-admiraal Kruys en zijn echtgenote, mevrouw Kruys-Koumans, bieden om zeven uur commandant Rogge en en kele van zijn officieren een diner aan op het Paleis. Met de dagelijkse zangoefe ning van de bemanning wordt ook deze dag besloten. Donderdag 2 september is opnieuw een drukke dag. Evenals de dag daarvoor gaat om negen uur twin tig man kijken bij de Afsluitdijk en commandant Rogge is met twee van zijn officieren uitgenodigd door vice- admiraal Kruys voor een autotocht door de omgeving. Om half twaalf zijn de Duitse officieren te gast in de longroom van Hr.Ms. wachtschip, In de middag staat een zwemwedstrijd op het programma. Veertig man van de Gorch Fock vertrekken naar de 'Frissche Morgen' en in de avond, om zeven uur, staat nog een waterpolo- wedstrijd op het programma tussen een zevental van de Gorch Fock en dat van de 'Frissche Morgen I'. Van half vijf tot zes is de bark open gesteld voor Duitse genodigden die vanuit heel Nederland voor de gele genheid zijn aangekomen en aanslui tend om zes uur is er een gezamenlijk diner op het KIM voor bemannings leden van het zeilschip en deadelbor- sten van de Koninklijke Marine. Elke avond zingen de cadetten van de Gorch Fock tussen acht en negen uur hun liederen, soms begeleid door een accordeon, voor een dagelijks toene mende schare toehoorders; op don derdag zijn het een kleine duizend, die na elk lied een spontaan applaus geven. Ze worden onthaald op een repertoire van oude en nieuwe Duitse volksliedjes, matrozen- en soldaten liedjes, Engelse shanties en schlagers. Na afloop geeft de hoornblazer nog een taptoe, waarna het afgelopen is. Op vrijdag 3 september om half één biedt Fregattenkapitan Rogge aan boord van de Gorch Fock de vice- admiraal Kruys met zijn staf, de havencommandant, de garnizoens commandant en de burgemeester een lunch aan. 's Middags worden op het Bokkeveldje achter het KIM eenenzestig nieuwe adelborsten ge ïnstalleerd onder aanwezigheid van vice-admiraal T.L. Kruys en de com mandant van het KIM, kapitein-lui tenant ter zee C.J. baron van Asbeck. Aanwezig waren ook de Koninklijke Militaire Kapel, een deputatie van de Gorch Fock, ouders en familieleden en enkele honderden belangstellenden, 's Avonds is er nog het gebruikelijke, inmiddels zeer populaire, liederen- uurtje dat deze keer de afsluiting vormt van het officiële bezoek van de Gorch Fock. Er heeft zich tegen acht uur reeds een grote menigte verza meld die wacht op het gebruikelijke recital, maar nu moeten ze veel langer wachten. Om even voor tien uur stel len de cadetten zich op het dek op om zich daarna zich aan wal te formeren tot een colonne geflankeerd door fak keldragers. Zingend trekken ze op naar het commandementsgebouw waar ze een zanghulde brengen aan de vice-admiraal. Duizenden Jut ters luisteren doodstil naar een reeks vaderlandse- en zeemansliederen die begeleid worden door de accordeon. De zanghulde is bedoeld als dank van de opvarenden van de Gorch Fock voor de hartelijke ontvangst door de Koninklijke Marine en de Helderse burgerij. De begeleidende officier en enkele cadetten worden door de vice- admiraal ontvangen, die ze hartelijk dankte. Om half elf marcheren de Duitsers terug naar hun schip. Zaterdagochtend vroeg is het al een ongewone drukte aan de Buitenhaven en op het Havenplein. Van Hoofd gracht en Ankerpark zijn honderden Jutters toegestroomd om afscheid te nemen van de Gorch Fock; de hele stad is uitgelopen. Rond zeven uur 183

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 17