de tent van 'het rad van avontuur' een sneldichter die ter plekke zijn wer vende praatje in dichtvorm verzon. Nu zal het wel zo zijn, dat hij overal hetzelfde praatje hield waardoor zijn literaire prestatie waarschijnlijk wat minder was dan leek. Maar toch maakte hij voldoende indruk op het publiek, want de tent was meestal vol. Dat gold ook voor de zogenaamde steile wand. Ook daar kwam veel pu bliek op af. Mijn huidige schoonzus ter Ella, die toen nogal avontuurlijk aangelegd was, heeft nog een aantal avonden meege reden achter op de motor die te gen de steile wand opklom. Iets wat niet iedereen haar na zou doen. Zeilen op het Amstelmeer en het Marsdiep Toen ik een jaar of veertien was ging ik voor het eerst zeilen. Mijn vader was op het KIM geplaatst en was daar, als bootsman, verant woordelijk voor het onderhoud van de sloepen die de adelbor sten gebruikten voor het zeilen en roeien. Daarnaast lag ook de koningssloep bij de sloe- penboet waar hij de scepter zwaaide als deze in Den Helder was. Voor het overige was mijn vader een van de eerste bestuursleden van de Ma rine Watersport Vereniging. Na zijn pensionering is hij zelfs nog tot ere voorzitter benoemd. Deze watersportvereniging was bedoeld voor het marinepersoneel beneden de officiersrang. Bij deze vereniging mocht je ook komen als je ouders lid waren en kon dan gebruik maken van de boten die de vereniging in bezit had. In eerste instantie mocht je dan gebruik maken van de kano's en later als je het zeilen machtig was ook van de zeilboten, meestal BM-ers. Toen ik zestien jaar was kreeg ik een zeilboot waarmee ik een aantal jaren in de omgeving van Den Helder op de binnenwateren heb gevaren. Naar buiten mocht ik niet, want dat werd als te gevaarlijk gezien. Het zeilseizoen ving aan met wed strijden die met hemelvaartdag op het Amstelmeer werden georganiseerd. Het waren wedstrijden die uiteen vielen in die voor open zeilboten, meestal BM-ers en die voor sloepen. In allebei de categorieën heb ik wel meegedaan. Als het mooi weer was waren dat heerlijke dagen. Als het weer slecht was, en dat gebeurde nogal eens, kwam je doorweekt en verkleumd aan de wal. Wij hadden dan nog het geluk dat er familie op Van Ewijcksluis woonde, waar we ons konden warmen of droge kleren kon den aan trekken. In juli, tijdens de kermis, werden op het Marsdiep wedstrijden georgani seerd. Ook hier werden wedstrijden gehouden tussen marinesloepen, terwijl ook de sloep van de Water sport Vereniging van de Rijkswerf (WSOV?) meestal meedeed. Het ging er dan nogal fel aan toe, want alle boten waren er op gebrand om de wedstrijd te winnen. Vooral bij de ronding van de boeien kon dit nog wel eens ontaarden in flinke scheld partijen, of zelfs het wegduwen van tegenstanders met bootshaken. Overigens werden deze wedstrijden ook speciaal voor marinepersoneel De Helderse kermis werd gehouden op het terrein langs de Kanaalweg. Op deze foto staat een circustent (rechts). Op de achtergrond, tegenover de Postbrug, 't Huys Tijdt- verdrijf (luchtfoto, 16 juli 1964) 135

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 9