Mijn herinneringen aan Den Heider (5) Andere evenementen waren de jaar lijks, gedurende het Pinksterweekein- de, plaats vindende Pinksterconferen ties (Pico's) op verschillende plaatsen op kampeerterreinen, zoals die in Schoorl en Petten. Op de Pinkster conferenties kwamen dan jongeren uit heel Noord-Holland samen. Daar naast waren ook de jaarlijkse kampen, waarvan ik er een heb meegemaakt, op Texel gehouden in een boerderij die vlakbij 'De Slufter' gelegen was. Dit waren enorme belevenissen waarbij bedacht moet worden dat va kanties, zeker die waarbij grote reizen werden ondernomen, in die tijd in het algemeen alleen maar weggelegd wa ren voor de beter gesitueerden. Overigens heb ik vanaf mijn acht tiende elk jaar landelijke zeilkampen van de VCJC in Friesland geleid. Beginnend als zeilinstructeur, later als KC kampcommandant) en uitein delijk als HL/KC, de combinatie van Hoofdleider en KC. De hoofdleider was daarvóór meestal een dominee, maar bij gebrek daaraan werden beide functies ook wel gecombineerd. Je moest dan niet alleen voor de techni sche leiding zorgen, maar werd ook van je verwacht dat je iets aan het geestelijk welzijn zou doen. Ik heb het leiden van deze kampen volgehouden tot mijn dertigste, toen wij onderwijl twee kinderen hadden. In het begin ging Lusien nog mee, zij als Ma (degene die samen met de kampdeelnemers voor het eten zorgde), tot er kinderen kwamen en zij gedurende de kampen op onze zoon paste. Op de VCJC kreeg ik, hoe kan het anders op een gemengde jeugdvereni ging, verkering. Op een avond, dat ik bij het meisje met haar hele familie thuis zat, werd er gebeld. Een van de anderen deed de deur open en een niet al te grote man kwam binnen, ging op de punt van een stoel zitten en haalde een opschrijfboekje te voor schijn en zei "Is er nog wat nodig?" Ik dacht "dat is de kruidenier die de boodschappen komt opnemen", het was toen immers nog zeer gebruike lijk dat de kruidenier langs kwam om de bestellingen in het boekje te schrij ven die dan later bezorgd werden. Wie schetst echter mijn verbazing toen mijn schoonmoeder in spé zei "ja dokter, drie buisjes Aspirine" en verder een hele waslijst met zaken die je via een doktersrecept kon krijgen. Toen ik mijn verbazing aan mijn ver kering liet blijken, zei ze: "ja, maar de dokter is een huisvriend van ons". Het toeval wilde dat ik een paar maanden later aan het werk ging in een in aanbouw zijnde, vrij grote vrijstaande woning. Deze bleek het eigendom te zijn van de betreffende arts. Die had een grote klantenkring van marinepersoneel opgebouwd en daarmee de afspraak gemaakt dat zij de declaraties van de bezoeken Kermis in Huisduinen instuurden en dan van elke tien be zoeken er slechts negen betaalden (die negen kregen ze namelijk van de marine vergoed) en op die wijze ontving de huisarts, voor toenmalige begrippen, forse bedragen voor zijn avondlijke bezoeken. Overigens ging ook deze kruik natuurlijk zo lang te water tot ze brak, want na een periode van enkele jaren werd de betreffende arts op het matje geroepen en is hij geloof ik zelfs veroordeeld voor dit soort praktijken. Kermis Den Heider-Huisduinen Het vermaak van de jeugd, maar ook van de volwassenen bestond deels uit de jaarlijks, zowel in Huisduinen als in Den Helder, gehouden kermis. In Huisduinen werd ze gehouden midden in het dorp vóór de kerk en het was, zeker bij goed weer, een grote trekpleister voor de jeugd uit de wijde omtrek. De Helderse kermis werd gehouden op het terrein langs de Ka- naalweg tegenover de Loodsgracht en was natuurlijk veel groter dan die van Huisduinen. In het begin stond er bij 134

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 8