De padden dutten nog even door. driftige gedoe wel heel relatief. Hoe relatief ook, Woningstichting Den Helder heeft haar financiën tegen het licht gehouden. Invoering van de vennootschapsbelasting en de Vogelaarheffing noodzaken de corporatie voor zesenzestig miljoen euro's aan investeringen te schrappen. Gelijktijdig vraagt de gemeente zich af of het afsluiten van een gunstige lening voor Woningstichting bij de Bank Nederlandse Gemeenten niet in strijd is met haar beleid om niet te bankieren. De ontwikkeling van het stadshart door de enige echte investeerder wordt binnen zo'n denkraam wel erg knellend. Ja, de Hulman-moeheid slaat toe. Dag na dag is zijn onontkoombare val uitgemolken. 'Eigen schuld, dikke bult' leidt bij veel inwoners tot boosheid op de knurften die rond hem dwarrelen, met foute adviezen en gebrek aan rechte ruggen. Zelfs de alom gerespecteerde Ivo Opstelten - na het burgemeesterschap van Rotterdam voorzitter van de VVD - meent hem in de ban te moeten doen. Toch moet je als oud-burgemeester wel wat in je mars hebben als je op de televisie voor heel het volk begrip verkondigt voor al degenen die jou hebben laten vallen als een baksteen. Hij redt het wel. Of dit ook geldt voor de Helderse coalitie is nog maar de vraag. Bij zwakte wordt je getroffen door een virus! Deze wetmatigheid geldt voor mens, dier en Staat. Het kan niet toevallig zijn dat het Volk van de Vrijheid, pardon, de Partij voor de Vrijheid mee wil doen aan de Helderse raadsverkiezingen in 2010. Op zijn Italiaans zal Wilders met aanhang Den Helder aandoen. Een beetje afhankelijk van de kandidaten wordt hij ingeschat op zeven a acht zetels. Maart In deze maand komen de eerste nieuwe bewoners naar het Vissersdorp in Nieuw Den Helder. Het is mooi. Wel is het de vraag of dit onderdeel van het duinparkplan past in de presentatie van stedenbouwkundige Ashok Bhalotra, gehouden op 8 mei 2001 in de schouwburg. Misschien komt hij nog eens, gevraagd of ongevraagd, kijken. Hiermee is het moois niet op. De door wind en weer aangetaste overkapping is uit de binnenstad verdwenen. Bij regen een nat pak, te midden van lelijke gevels, of niet? Enkelen beleven de schok, velen het feest der herkenning: een opgeruimde, brede straat met hier en daar verrassend mooie gevels. Laat regen en wind maar komen; er zijn stormvaste paraplu's te koop. Ceylon was in de VOC-tijd dichter bij, dan Sri Lanka in de moderne tijd. Volkeren die opkomen voor hun vaderland hebben de sympathie van de massa verloren. Men sluit letterlijk en figuurlijk de ogen voor geweld, of plaatst vrijheidsstrijders op één lijn met extremisten en terroristen. Daarom kreeg de oproep van de Helderse Tamils aan de wereld om in te grijpen, na het doden van 687 landgenoten, weinig gehoor. Willem Burggraaff loopt mee! De prik tegen baarmoederhalskanker leidt tot veel beroering in stad en land. Als de deskundigen lijnrecht tegenover elkaar staan, is het moeilijk kiezen. De prik voorkomt een gevreesde ziekte. De tegenpartij: dat is niet bewezen, en het vaccin kan ernstige bijwerkingen hebben. De vergelijking met het DES-hormoon (synthetisch oestrogeen; vrouwelijk hormoon) is afschrikwekkend. Veel zwangere vrouwen krijgen dit hormoon tussen 1947 en 1976 toegediend om een dreigende miskraam te voorkomen. De publicatie in 1953 van het onderzoek waaruit blijkt dat het middel totaal geen positief effect heeft, wil niet gelezen worden. De gevolgen voor hun kinderen zijn te erg voor woorden. Dit (voor)beeld en een deskundig voorlichtende mevrouw (van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) die 'het niet heeft', staan het halen van de prik in de weg. Den Helder is geen uitzondering. Toch is bewezen, dat het hier om een virus gaat, en tot op heden weet de mens die redelijk te bestrijden. Misschien is een injectie aan te bevelen. De trekking van de Postcodeloterij in februari heeft tot gevolg dat de prijs van tweedehands fietsen is ingestort. Circa duizend inwoners van het centrum en het havengebied hebben één of meer nieuwe fietsen gewonnen; één voor ieder lot. Sail Training International, de koepelorganisatie van The Tall Ships' Races, is zo tevreden over de organisatie van dit festijn in Den Helder, dat zij onze stad noemt als mogelijke kandidaat als startplaats in 2014. Wel moet het initiatief worden genomen om de historische zeilschepen binnen te halen. De directeur van de lokale Stichting Sail Den Helder 2008, Bob Haitsma: "De bal ligt nu dus in het stadhuis." Daar liggen wel erg veel ballen, en wie de 165

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 39