eigen lichtpaal op zijn erf plaatsen, zonne-energie laat led-lampjes stralen (led staat voor lichtemitterende diodes, dus een lichtuitstralend ventiel). Niet geknutseld is er in het witte huisje aan de Badhuisstraat. In de rubriek Straat van de maand in de Helderse Courant vertelt Rietje van de Wint hoe haar Ruud daar zijn kunstproject De Nollen uitdacht. De kunst die anderen als hun bezit beschouwen. Op 20 februari besteedt het Wint. kunstprogramma Van de straat aandacht aan het werk van Ruud van de Wint. Februari Schaalvergroting is onlosmakelijk verbonden met schaarse financiën: na onderwijs, zorg, maatschappelijke dienstverlening, enz. lanceert minister Hirsch Ballin van Justitie een hernieuwd plan tot bundeling van rechtbanken. Het vertrek van de rechtbank uit Den Helder lijkt aanstaande. Linies zijn typerend De stad verliest stukje bij beetje die voorzieningen die kenmerkend zijn voor een middelgrote plaats. Met Justitie gaat het als met 'blauw op straat': zij moet zichtbaar zijn. Zelfs Alkmaar ligt als vestigingsplaats onder vuur. Het opperen van deze mogelijkheid zal wel het wisselgeld van de minister zijn. Anderzijds zijn er nog altijd grootstedelijke allures te bespeuren. Op 16 februari is weer de eerste Ladies Night in zwembad De Schots. Linies zijn typerend voor vestingsteden. Daarom zijn heel veel inwoners trots op onze Linie. Die wordt, zij het onder (blaffend) protest, behoedzaam zichtbaar gemaakt. Behoedzaam slaat op het redden van de vissen die gevaar lopen bij baggerwerkzaamheden. Niet op het struikgewas. Actievoerders hebben de minister van Natuurbeheer gevraagd de gemeente een herplantplicht op te leggen. Toch zullen zij moeten erkennen dat het resultaat van de werkzaamheden de verwachtingen overstijgt. De verse vis komt terug! Een halve eeuw geleden scheppen vissers de vis spartelend uit de bun van hun schip. De vis wordt levend huis aan huis verkocht. Die tijd komt bijna terug. De visafslag, scheepswerf Visser, een machinefabriek en een internetbedrijf werken aan een aanpak waarbij de vis aan boord wordt gesorteerd en verkocht via internet. De proef voor vestingsteden. beperkt zich voorlopig tot het aanpassen van één Eurokotter; de minister betaalt mee. Onderwijsexperimenten, zo leert de geschiedenis, zijn niet zonder risico. Scholen aan Zee komt met een experiment dat vertrouwen wekt. Om schooluitval tegen te gaan, kunnen leerlingen die consumptieve Helder straks een NS-station heeft in een natuurgebied. Als die trein en dat tunneltje het komende natuurlijke evenwicht maar niet verstoren. De VVV-kermis is terug in het voorjaar, van 13 tot en met 22 maart. Kunstproject De Nollen van Ruud van de Eigenlijk iets te vroeg, want het is berekoud. Naast de verbazing over het wegpoetsen van het historisch gebouwtje van de Groene Poolster aan de Pasteurstraat komt het ongeloof over de kap van een eik, zeven elzen, een es, zes esdoorns, twee iepen, twee kastanjes, een linde, zes meelbessen, drie populieren en zeven wilgen. Er zit minstens één persoon in de gemeenteraad die zich een beetje zou moeten schamen. Schamen moeten zich ook ruim dertig mensen in Den Helder, die als daders van huiselijk geweld tijdelijk uit hun huis dreigen te worden gezet. In de stroom Hulman-berichten vormen de gedichten van Joop Leibbrand rustpunten. Het zij gezegd, onze stadsdichter maakt zich er niet van af met een Jantje van Leiden. Zonder te vervallen in gekunstelde plichtplegingen levert hij aansprekende kunst. Laten we gaan voor herbenoeming, of meer. Ietwat gekunsteld is het thuis maken van een 'Helderse paal'. De werkgroep Duurzaam Den Helder begint een proefproject. Straks kan een ieder een 163

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 37