Hedendaagse Historische Voorvallen Het nieuwe jaar doet oude tijden herleven. Even lijkt de opwarming van moeder aarde ver van ons als zij zich tooit met kristallen in het geboomte en spiegels op het water. De schaatsachterstand van jongere generaties is in een spanne tijds ingelopen. Zo hebben de vroegere kampioenen het ijs leren bedwingen. Op 8 januari trekken de leerlingen van de Lyceumklassen een baantje op de ijsbaan aan het Nieuwland De 12 jaar geleden uitgesproken woorden van de voorzitter van de Friesche Elfsteden, Henk Kroes, "It giet oan!", hebben een diepere betekenis dan velen veronderstellen. Schaatsen gaat in ons land altijd door, dan maar met tussenpozen van jaren. Hetzelfde geldt minder positief voor de jaarwisseling: de nacht is rumoerig, met vernielingen en brandjes. De politie arresteert acht personen; het Gemini behandelt vijf vuurwerkslachtoffers. Januari Geen start zonder balansen; de gemeente telt op en trekt af: in 2008 daalde het aantal inwoners naar een nieuw historisch dieptepunt en wel tot 57.500 inwoners. Vanaf de eerste dag in 2009 is burgemeester Hulman niet uit de kranten te krijgen. Hij krijgt alles en iedereen over zich heen, dag na dag, week na week, maand na maand. Het kan niet anders dan dat vroeg of laat vermeende vrinden in zijn kielzog worden meegesleurd. Tussen de tragische krantenkoppen springen de goede berichten in het oog. Een 36-jarige inwoner uit onze stad redt op 1 januari een vrouw die met haar auto van de N9 in het Noordhollands Kanaal rijdt. Het zelf opruimen van vuurwerkrommel begint voorzichtig traditie te worden. Zo is de verkiezing van de Jutter van het Jaar ook traditie geworden. De voorzitter van The Tall Ships Races 2008, de heer Daan Meijer, en de heer Jack de Vries van voetbaltoernooi Den Helder Maritiem, moesten de directeur van het dierenasiel 't Schuthok voor laten gaan. Tijdens de nieuwjaarsreceptie verwoordt burgemeester Hulman hoe hartstocht, liefde voor dieren en een ijzeren hand samen kunnen gaan. Goed voorbeeld doet goed volgen: tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Federatie Helderse Ondernemersverenigingen - de HOOED (Helderse Ondernemers Onder Een Dak) - wordt de ondernemer van het jaar bekend gemaakt. De Jutter mag je houden; een nominatie voor Ondernemer van het Jaar is geen garantie voor de toekomst. Orthopedisch chirurg Benink wint van het duikbedrijf The Bluestream Group en het kennisinstituut ATO (Associatie Technologie Overdracht: een organisatie in onze regio, die het initiatief neemt bij de ontwikkeling of overdracht van kennis over duurzame technologie). Overmatig alcoholgebruik onder jongeren wordt, in navolging van West-Friesland, in onze stad aangepakt. Alcohol is meer dan schadelijk voor de ontwikkeling. Laten de senioren zich niet veilig wanen: er zijn argumenten om de doelgroep te verbreden. Utopolis neemt al vast een voorschotje met Cinema Plus; de laatste donderdag van de maand is er een speciale seniorenvoorstelling voor weinig Euro's en weinig geluid. Wat sedert jaren niet is gepresteerd, doen de veegploegen van Actief Talent. Mensen met een verslavingsachtergrond ruimen, gekleed in een oranje hesje, het zwerfvuil op van mensen met een andere achtergrond. Op zaterdag 10 januari brengt de Helderse Courant een fraai interview met Milly Scott. Velen van ons kennen haar als vermaard jazz zangeres met internationale successen. Eerlijk is eerlijk, eigenlijk is zij de First Lady of Jazz. Zij vertelt eveneens over de keerzijde, over de komst van haar vader vanuit Paramaribo in 1930. Over zijn zware brandwonden bij een bombardement in 1940 tijdens de verdediging van de Afsluitdijk. Over zijn vertrek naar Ludwigshafen als krijgsgevangene, waar hij overlijdt aan dysenterie. Zingen blijkt voor haar de weg naar een beter leven. IJspret in De Schooien 161

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 35