Piraten en kapers Onlangs las ik in de krant een be richtje dat meteen mijn belangstelling trok. "Amerikaanse parlementariër wil eerherstel kaapvaart", schreeuwde de kop.1 Het (opnieuw) uitgeven door de regering van de Verenigde Staten van kaperbrieven aan particulieren is zijns inziens het middel bij uitstek om de plaag van de Somalische piraterij de kop in te drukken De Europese staten hebben de kaap vaart ooit afgeschaft. Dat deden ze bij de Declaratie van Parijs in 1856. An dere landen, waaronder de Verenigde Staten, volgden dit voorbeeld bij de Haagse Conventies van 1899 en 1907. In de Amerikaanse grondwet staat blijkbaar nog altijd, dat kaapvaart toe gestaan is. Dus, als de regering weer kaperbrieven zou gaan verstrekken, zouden particulieren gelegitimeerd de piraten te lijf kunnen gaan. Een verlichting van de marinetaak en... een typisch staaltje van vrijemarkt denken! Ik dacht meteen terug aan mijn jeugd, toen ik boekjes als 'Peer de Schuy- mer' en 'Surcouf de kaperkapitein' letterlijk stuk las. Die boekjes heb ik nog steeds. Alles wat met de zee en het water te maken had, met name in een historische context, boeide me mateloos. Dat kon haast niet anders met een grootvader bij de marine, als opgroeiend kind in de haringstad waar een van mijn overgrootvaders IJsselmeervisser was. Ik heb de gehavende boekjes nog eens doorgebladerd, ik vind ze nog altijd spannend. Toen al had ik grote belangstelling voor geschiedenis. Als leerling van de lagere school in die tijd kon ik alle jaartallen van de va derlandse geschiedenis opdreunen. Die vergeet je nooit weer! We leerden ook veel vaderlandse liedjes, met name van een jonge onderwijzer die zichzelf begeleidde op de ukelele. Met hem was één uur zingen per week vast pandoer. Prachtig! Veel van die liedjes kan ik zo nog zingen, zoals het onderstaande over de kaapvaart: Al die willen te kaap'ren vaaren Moeten mannen met baarden zijn Jan, Piet, Joris en Corneel Die hebben baar den, die hebben baarden Jan, Piet, Joris en Corneel Die hebben baar den, zij varen mee. 157 Kaperkapitein Robert Surcouf Die jonge onder wijzer was overi gens afkomstig uit Den Helder. Hij heette Jaap Mooij. Zijn ouders hadden daar een slagerij. Toen ik hem vertel de, dat ook mijn vader uit Den Helder kwam en dat mijn grootouders er nog steeds woonden, was het ijs tussen hem en mij meteen gebroken. Maar hoe zat het nu ook weer precies met die zeerovers en die kapers? Verschil tussen piraterij en kaperij Velen denken dat kaperij en piraterij hetzelfde zijn. Ze zijn toch van het zelfde laken een pak? Zeker, ze komen 'in feite' op hetzelfde neer, maar niet 'in rechte'. Het is allebei roof, maar kaperij is 'gelegitimeerde' roof, pirate rij (zeeroof) een misdaad! In Europa zijn altijd piraten geweest. De 16e eeuw gaf echter een geleidelij ke overgang te zien van piraterij naar kaperij, naar kaapvaart. Een kaper mocht in oorlogstijd op grond van een commissie- of kaperbrief vijande lijke schepen in beslag nemen. Maar neutrale schepen moest hij met rust laten. De commissiebrief werd uitge geven door de soeverein, bij ons voor het eerst in 1568, het beginjaar van de Opstand of Tachtigjarige Oorlog.2 In Holland was het na de Beelden storm onrustig gebleven. Een paar strenge winters en grote overstromin gen veroorzaakten een economische neergang. De handel stagneerde en

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 31