Nu ik het over 'lekkers' heb herinner mij weer de 'Pinda-Chinees' op de hoek van de Spoorstraat en Prinsen straat. Een kouwelijk ogende Chinees met een houten bak voor zijn buik die zomer en winter een dikke winterjas draagt. Hij roept: 'pinda, pinda, lekka, lekka!' en verkoopt puntzakken met gebrande pinda's. Nee, dat was niets voor ons; wij moeten het hebben van Jamin op de hoek van de Keizerstraat. Met een stuiver stevig in onze vuisten gedrukt konden wij er tijden lang rondkijken naar al dat lekkers. Wijn- ballen, manna, zoute droppen, we keken onze ogen uit! Het badhuis van Enklaar Lange tijd was het in mijn jeugdja ren gebruikelijk eenmaal per week in bad te gaan. Dat klinkt heel luxe, maar betekende eigenlijk niets meer of minder dan dat ik door mijn moe der in de tobbe werd gestopt. Op zaterdagavond kookte mijn moeder een grote pan water op het fornuis in de keuken en dat werd in een grote teil (tobbe) gegoten en werd ik door haar flink afgeborsteld. Het zal in het begin van de jaren vijftig zijn dat er een badhuis kwam. Eerst in een oud pand op de hoek van de Stationstraat en de Spuistraat en later liet de heer Enklaar aan de overkant een nieuw badhuis bouwen. Met een bundeltje ondergoed in een handdoek gewik keld en een kwartje in de andere hand kon je daar een douche nemen. Wat een luxe!! Het was bij badhuis Enklaar dat de hormonen voor het eerst begonnen op te spelen. Vriendjes vertelden dat, als je geluk had, in het hokje naast je een meisje of vrouw aan het douchen was. Er was meestal wel een klein kijkgaatje, maar meer dan een blote rug heb ik er niet gezien. Sjoerd Post Medio 1948. Sjoerd Post met zijn ouders en zus Lies vóór de achterkant van drukkerij De Boer (De oud-journalist Sjoerd Post schreef dit artikel over zijn jeugd in Den Hel der. Post werd in 1941 in Den Helder geboren en werkte ondermeer als foto graaf bij Dick van Loon en vervolgens als verslaggever bij het Noordhollands Dagblad. In 1970 vertrok hij naar Drenthe, waar hij in dienst trad van de Drentse Courant. In 2001 ging hij als adjunct-hoofdredacteur van deze krant met de VUT en vervolgens in 2006 met pensioen. Post is momenteel woonach tig in Bovensmilde) 155

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 29