Rechts de winkel van Jamin, Spoorstraat nr. 2 voor gekozen om straatnaamborden en huisnummer te verwisselen. Als we in de Plantsoenstraat een bordje staan los te schroeven komt er plotse ling een 'kattenbrik' (politiemotor met zijspan) aan rijden. We rennen een steeg in en zien kans de 'juten kwijt te raken. Als de zon opkomt, besluiten we de fietsen op te halen en naar het strand te gaan. Op het strand bij Duinoord stoken we een mooi 'fikkie' en probe ren wat mosselen te braden. Niemand durft uiteindelijk het zeefruit te eten omdat er geen 'r' in de maand zit. Rammelend van de honger zijn we om acht uur weer terug in ons buurtje en de rest van de dag wordt voetbal lend doorgebracht. Juli is de maand van de Tour de France en dus 'hangen' wij 's middags aan de radio om de live-verslagen te beluisteren, 's Avonds rijden wij onze eigen tour bij het Julianapark tegen over tandarts Schreuder. Ik 'ben' de Italiaan Coppi, Henk de Fransman Bobet en zo doet er nog een aantal renners aan onze tour mee. De strijd is soms zo hevig, dat wij af en toe ternauwernood een botsing met een Naco-bus kunnen voorkomen. 'Sinte Maarten' De slachtmaand november brengt ons het Sint Maartenfeest. Al zeker een maand voor 11 november zijn we al op zoek naar een geschikte schoenen doos. Lampions, zoals tegenwoordig, zijn er nog helemaal niet en een en keling loopt met een uitgeholde sui kerbiet. Dikwijls krijgen wij een doos bij meneer Tom Borgerding van de Bata-schoenzaak op de hoek van de Spoorstraat en de Prinsenstraat. Mijn vriendje Henk van den Berg maakt een mooie tekening van vuurtoren 'De Lange Jaap' op het deksel van de doos. Vervolgens moeten de lijnen van de tekening systematisch 'uitge- prikt' worden met een naald en wordt de achterzijde van het deksel bekleed met doorschijnend rood papier. Voor wij op bedelaarspad gaan langs de huizen zet ik nog even een kaars in de schoenendoos en knip aan de boven zijde een uitsparing, zodat het geheel niet in de brand gaat. Liedjes die wij bij al of niet gulle gevers ten gehore brengen zijn bijvoorbeeld: 'Sinte Maarten, Sinte Maarten, de koeien dragen staarten. Meisjes hebben rokjes aan, daar komt Sinte Maarten aan'. Als een deur, na ons aanbellen niet wordt geopend, wordt de tekst scherper: 'Sinte Maarten de deur is vast, geef die kerel op z'n bast, geef die vrouw een dikke zoen, zal ze de deur wel open doen'. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat wij vrijwel nooit de laatste tekst nodig hadden; over het algemeen werd er gul gegeven. Niets mooier dan aan het eind van de rondgang de zak met snoep thuis op tafel om te keren en te bekijken wat er allemaal aan lekkers binnen was gehaald. 154

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 28