Alle buren helpen de Van der Laans die gaan emigreren. Twee de van rechts vader Post, zoon Sjoerd staat vóór hem deuren open staan, horen wij de pers draaien. Kijkje door die openstaande deuren naar binnen, dan openbaart zich een onbekende wereld van draai ende machines en mannen achter letter-en loodbakken. Voor het ge bouw staat dikwijls een auto met een bordje 'PERS' achter de voorruit. Ik vind het een heel bijzonder woord. Mogelijk heeft hier al de besmetting plaatsgevonden met het nieuwsvirus dat mij jaren later volkomen in de greep zou krijgen. Op mijn negende verjaardag krijg ik een drukdoos en al snel geef ik een eigen buurtkrantje uit. Als op 2 janu ari 1952 het Noorse vrachtschip de 'Frameggen' in vliegende storm op de Hondsbossche zeewering bij Petten loopt, besluit ik met mijn vriendje Henk er naar toe te gaan. Dit nieuws hoort in onze krant. Op zaterdag 5 januari gaan wij in de bittere kou op pad. Het vriest dat het kraakt en op de fiets blijkt Petten toch nog veel verder te zijn dan wij ons vooraf voorstelden. Maar als wij er eenmaal zijn wacht ons een schitterend schouwspel. De 2000 ton metende 'Frameggen' ligt dwars op de dijk en op enige afstand liggen vier slepers aan de gestrande schuit te sjorren. Wij, jongens van elf, twaalf jaar oud, genieten volop en heb ben voldoende kopij voor een artikel en een fraaie tekening van vriend Henk voor de krant. Aan het eind van de Stationstraat woont de fami lie Dortmund. 'Opoe' Dort mund is weduwe en woont samen met twee onge trouwde oudere zoons, Vincent en Dirk. Zij geeft, gevraagd en on gevraagd, advies als mensen ziek zijn of iets mankeren. Toen burgemeester Ritmeester eens ter gelegenheid van Koninginnedag een toespraak moest houden en verkouden was geworden ging vrouw Dortmund bij hem op bezoek. 'Voor dat u vanavond naar bed gaaf, sprak zij hem toe, 'moet u een lepel stroop nemen en een sok om uw hals doen die u de hele dag aan hebt gehad. Morgenochtend bent u dan weer het heertje', sprak de oude vrouw. En warempel, het had gehol pen en sinds die dag twijfelde nie mand meer aan de genezende tips van het oude vrouwtje. Tegenover de familie Dortmund wonen de Van der Laans. Ik kan mij de gezichten van deze mensen nau welijks voor de geest halen, maar een foto in het album van mijn ouders haalt één herinnering terug: hun emi gratie. Wij vonden het een gek woord, maar voor ons betekende het dat zij met huis en haard gingen verhuizen. Het plaatje in het album toont een groep mensen bij een grote kist waar al de bezittingen van de familie Van der Laan in werden gepakt. Eigen voetbalclub Er is behalve Martin en Henk nog 'ein Dritte im Bunde', Jan Govers, zoon van de ijzerhandelaar Govers in de Koningstraat. Gevieren maken wij de Stationstraat en wijde omgeving 'onveilig'. Het grootse gevaar daarbij lopen de ruiten van woningen, die nogal eens ongewild doelwit zijn van onze voetbalpartijtjes. Want dat kon nog, anno 1950, voetballen op straat. Nu waren er - elk nadeel heb z'n voordeel - door de oorlog nog veel veldjes waarop wij konden voetbal len. Bijvoorbeeld het terrein aan het Het Helders Fanfare Corps (HFC) ca. 1929 vóór de muziektent in het Julianapark 152

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 26