Herinneringen aan Den Helder Den Helder, 'stad van mijn dromen' Het is oktober 1945 als wij terugkeren in het huis aan de Stationstraat 20, waar wij tot 1943 hadden gewoond. In dat jaar verlieten mijn ouders met Drukkerij De Boer hun drie kinderen Den Helder omdat het er door de regelmatig terugkeren de bombardementen te gevaarlijk was geworden. In een klein bakhuis naast een boerderij in Nijkerk breng ik mijn peuterjaren door. Daar ook beleef ik mijn prilste jeugdherinnering, het einde van de Tweede Wereldoorlog. Ik sta met mijn vader langs de weg en zie tientallen tanks met veel geraas langs mij heen denderen. Ik een bocht van de weg worden, door het draaien van de rupsbanden, de straatstenen weg geslingerd. Ik sla mijn handen voor mijn oren, wat een herrie. De omgeving van de Stationstraat is, anno 1945, voor een kind van bijna vijfjaar oud een fantastisch speelter rein. Als ik de deur uitloop en linksaf sla richting station, kom ik bij de Spuistraat. Het zijn vooral de restan ten van gebombardeerde woningen die een enorme aantrekkingskracht op mij uitoefenen. Je kunt er zo naar bin nen lopen, maar volgens mijn moe der is het gevaarlijk omdat de ruïnes plotseling in elkaar kunnen storten. Samen met mijn vriendjes Henk van den Berg en Martin Schelhaas waag ik het er op een dag toch op. We sluipen een woning binnen en een trap op, die gevaarlijk heen weer zwiept, en ver kennen de bovenverdieping. Er hangt een vreemde lucht van verschroeid hout en rottend beddengoed. Als er plotseling een rat tevoorschijn komt rennen we naar buiten en beloven elkaar niemand te vertellen wat we gedaan hebben. De 'Frameggen' in 1952 op de Honds- bossche zeewering (foto Niestadt) Naar het strand Samen met Martin Schelhaas ga ik dagelijks naar de christelijke kleuterschool. Het fröbelonderwijs wordt gegeven in een gebouw aan de Hoogstraat, tegenover de oud-gere formeerde kerk. Wij leren er matjes vlechten en plakken en spelen in het speelkwartier in de zandbak. De fijn ste herinneringen worden gevormd door de zonovergoten dagen waarop mijn zus Nel en Martin's moeder ons uit school komen halen. 'Wij gaan naar het strand', gillen we als we de klas achter ons laten. Met de bus van Van Wijst, een oude legertruck, vertrekken wij vanaf het station naar Huisduinen. Over de Polderweg, de Krugerstraat en de Singel naar de Huisduinerweg. De bus stopt bij het kerkje en lopend gaan wij naar het strand. Zwemmen kan ik nog niet, maar als ik in het water op mijn knie- en ga zitten en met mijn armen zwaai, is het net of ik zwem. Ik voel mij de koning te rijk. Geen school, maar zon, zee en zand! De omgeving van de Stationstraat wordt naar mate ik ouder word steeds groter. Mijn vriend Henk van den Berg woont in de Stationdwarsstraat. Zijn vader werkt bij drukkerij De Boer, waar ook de Helderse Courant wordt gedrukt. Het gebouw staat pal tegenover ons huis en vaak, als de 151

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 25