zilveren dukaten mochten worden verdeeld. Nog geen maand later vond de Vierdaagse Zeeslag met de Engel sen plaats, waarbij aan beide zijden zo'n 2500 mannen sneuvelden. Van Engelse zijde raakte bovendien nog eens tweeduizend man in Hollandse krijgsgevangenschap.9 Slag bij Kijkduin En toen kwam het rampjaar 1672: oorlog met Engeland, Frankrijk, Munster en Keulen. Het leger van de 'Zonnekoning', 120.000 man sterk veroverde Gelderland en Utrecht, de troepen van Munster en Keulen bezet ten het grootste deel van Overijsel, Friesland en Groningen. Het onder water zetten van de Hollandse waterli nie belette verdere verovering vanaf de worden. Midden juli 1672 werden duizenden boeren met hun paarden bij Huisduinen/Den Helder geconcen treerd, die in de loop van augustus op het Koegras werden gedrild, verdeeld over tien compagnieën ruiterij. En toen kwamen ze, met drie eska ders: twee Engelse onder Prins Rupert en één Frans eskader onder admiraal d'Estree. De vloot van De Ruyter bestond ook uit drie eskaders, maar met wat minder schepen, zo'n vijftig linieschepen, twintig fregatten en een aantal kleinere jachten en galjoten. De schepen waren meest ook wat klei ner, minder zwaar bewapend, maar dat bleek in de ondiepe kustwateren bepaald geen nadeel. Het werd een vreselijk gevecht bij de ingang van het zeegat van Texel. De kustbevolking Invasies Toen de Fransen in 1795 ons land 'bevrijdden', de 'Tiran' stadhouder Willem V naar Engeland vluchtte en de oude Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden werd vervangen door de Bataafse Republiek, zou er vanaf de rede van Texel een landings- vloot vertrekken om de Ieren van de gehate Engelsen te bevrijden. Op 1 juli 1797 begon de inscheping van vijftienduizend man landingstroe pen op zo'n tachtig oorlogsbodems en transportschepen. Maar de wind waaide wekenlang uit de verkeerde hoek, zodat het uitzeilen van de grote oorlogsschepen onmogelijk was. Bijna drie maanden lagen ze daar. 'Heil, heil, heil, wat ben ik kwaad,' schreef de Ierse rebellenleider Tonc, die zich landzijde, de aanvallen vanuit zee wer den met moeite afgeslagen, want de oorlogsvloot was - in tegenstelling tot de Engelse - onvoldoende vernieuwd en uitgebreid. Men verwachtte een invasie via het Marsdiep. Vestingen werden versterkt, nieuwe schansen aanbesteed. Langs de hele kust was een verhoogde be waking met seinposten en vuren. Elke vierde man ten plattelande moest met zijn paard naar de kuststreek komen om in de oorlogvoering geoefend te keek in spanning toe vanaf de duinen. Onder de aanwezigen bevond zich de predikant van Huisduinen, Salomon van Till en men vroeg hem 'eene bede tot God op te zenden'. En dat gebeur de. Alle hoofden ontblootten zich en de predikant, op een der duintoppen staande, het gelaat naar de zeekant ge keerd, droeg het benauwde vaderland op aan de God van hemel en aarde. Het heeft blijkbaar geholpen, want Michiel de Ruyter won de zeeslag...10 De slag bij Kijkduin op 21 augustus 1673 door Willem van de Velde de Jongere ook op de vloot bevond. Toen op 22 september de wind eindelijk draaide, hoefde het niet meer. De voedsel voorraden waren op, de invasie werd afgelast- Twee jaar later was er een invasie van Engelse zijde die wél doorging. 'Den 26ste Augustus des voor mid dags circa 11 uren,' aldus Albert Jansz Kaan, de schout van de Wieringer- 149

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 23